Inwestowanie w srebro

image

Srebro to jeden z najpopularniejszych metali szlachetnych na świecie. Ze względu na swoje właściwości, odgrywa ono również istotną rolę w nowoczesnym przemyśle, przede wszystkim w branży elektronicznej. Posiadając srebro, można z łatwością znaleźć skup, w którym sprzedamy właściwie każdą ilość tego metalu.

Skupy srebra są prowadzone między innymi przez jubilerów. Srebro nadal jest niezwykle istotnym materiałem w tej branży. Zwykle nie stosuje się w niej czystego srebra, bowiem jest ono zbyt miękkie, aby móc stworzyć z niego wytrzymałe ozdoby. Zamiast tego wykorzystywane są stopy, głównie srebra z miedzą. Oznaczane są one na podstawie zawartości w stopie czystego srebra - na przykład w przypadku stopu 850 jest to 85%.

Srebro w przemyśle

Obecnie praktycznie wszystkie urządzenia elektryczne zawierają przynajmniej minimalną ilość srebra. Metal ten jest tu powszechnie wykorzystywany, bowiem dobrze przewodzi prąd, a przy tym jest bardzo odporny na szkodliwe czynniki zewnętrzne takie jak korozja. Najczęściej spotkamy go w elementach takich jak przełączniki czy bezpieczniki. W zależności od rodzaju urządzenia, może znajdować się w nim nawet kilka gramów srebra.

Oprócz tego srebro jest spotykane w przemyśle motoryzacyjnym oraz lotniczym. Stopy lutownicze wykonane ze srebra odznaczają się bardzo wysoką trwałością i odpornością.

Nie można zapominać również o znaczeniu srebra dla ludzkiego zdrowia. W różnych regionach świata medycyna poznała jego właściwości już w zamierzchłych czasach. Srebro jest nieocenione również we współczesnej chirurgii, ze względu na swoje działanie bakteriobójcze. Niewielka warstwa srebra pozwala na utrzymanie sal operacyjnych w wysokiej sterylności.

Oczywiście, niewłaściwie wykorzystywane srebro może być szkodliwe. Nie należy go przyjmować, bowiem jego nadmiar w organizmie może doprowadzić do poważnych schorzeń i chorób skórnych. Na niektóre z nich cierpieli dawniej przede wszystkim zamożni ludzie, regularnie korzystający ze srebrnych naczyń oraz sztućców. Niewielkie elementy srebra dostające się do ich organizmów wraz z pożywieniem były dla nich bardzo szkodliwe.

Jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się obecnie branż w których srebro odgrywa istotną rolę jest fotowoltanika. Przy produkcji paneli słonecznych zużywa się spore ilości srebra, co znacznie zwiększa zapotrzebowanie na ten surowiec.Oczywiście, srebro najczęściej kojarzy się nam z jubilerstwem. Pomimo tego, że metal ten coraz częściej odgrywa wielką rolę w innych dziedzinach przemysłu, to jednak wykorzystywanie go w celach zdobniczych nadal utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie.

panele słoneczne

Inwestowanie w srebro

Ze względu na stale pojawiające się nowe zastosowania tego metalu, ceny srebra na światowych rynkach nieustannie rosną. Obecnie jest to jeden z najpopularniejszych metali inwestycyjnych. Można bowiem spodziewać się, że w ciągu kolejnych dekad wartość srebra będzie znacznie wzrastała. Oczywiście, podobnie jak w przypadku każdego innego surowca obecnego na rynku, również ceny srebra mogą ulegać okresowym zaburzeniom i wahaniom. Są one uzależnione od wielu różnych czynników oraz ogólnej sytuacji na światowych rynkach. W ciągu ostatnich lat mogliśmy obserwować liczne momenty, w których ceny srebra nagle spadały. Nie oznacza to jednak żadnego stałego trendu. Pomimo takich zawirowań, w skali kilku dekad nieustannie odnotowuje się tu tendencję wzrostową.

Co ciekawe, Polska jest jednym z najważniejszych państw - producentów srebra na świecie. Nasza rodzima firma KGHM Miedź w roku 2015 uzyskała najwyższy na świecie wskaźnik produkcji tego materiału.