Ceny złota - najważniejsze informacje

image

Złoto od zamierzchłej przeszłości jest symbolem wysokiego statusu oraz bogactwa. Wielokrotnie w historii ludzkości pogoń za nim doprowadzała do wielkich tragedii. Słynne gorączki złota w XIX - wiecznych Stanach Zjednoczonych z perspektywy czasu wydają się być czymś niezwykłym, ale w rzeczywistości wielu rdzennych mieszkańców tych regionów musiało zapłacić życiem za rządzę bogactwa innych ludzi. Dziś oczywiście istnieją znacznie bardziej zaawansowane technologie wydobycia, choć nadal potrzebna jest przy tym wytężona ludzka praca.

Mimo zmieniających się czasów i licznych transformacji ekonomicznych, złoto niezmiennie od setek lat pozostaje bardzo stabilnym środkiem płatniczym. Jego wartość nie ulega wielkim wahaniom, nawet w trudnych sytuacjach politycznych czy gospodarczych. Z tego powodu uważa się, że inwestowanie w złoto jest jednym z najbezpieczniejszych sposobów na ulokowanie swoich pieniędzy. Obecnie inwestycje te przeżywają bardzo dobry okres, bowiem przez długi czas mało kto decydował się na lokowanie swoich pieniędzy w złocie. Szczególne zmiany w sposobie myślenia inwestorów na całym świecie przyniosły kolejne kryzysy gospodarcze, jakie wstrząsały światową ekonomią. Co więcej, rośnie świadomość tego, że ilość złota nie jest nieograniczona. Jeśli pewnego dnia jego złoża ulegną wyczerpaniu, jego wartość na pewno znacznie wzrośnie.

Próby złota

Każdy złoty przedmiot posiada tzw. próbę. Mówi ona o tym, ile dokładnie czystego złota zawiera jeden gram materiału. Na rynku rzadko kiedy spotyka się złoto w 100% czystej postaci. Zwykle numer próby jest wybity na złotych przedmiotach. Przykładowo, cyfra 595 oznacza, że w stopnie znajduje się 59.5% czystego złota. Na rynku można spotkać złoto próby 99.9%. Przedmioty takie są oczywiście najcenniejsze.

Ceny złota

Ceny złota są rzecz jasna najwyższe w przypadku wysokiej próby. Praktycznie czyste złoto kosztuje około 150 zł za jeden gram. Można oczywiście zwrócić uwagę na to, że przedmioty takie jak biżuteria wykonana z wysokiej jakości złota jest znacznie wyższa niż samego kruszcu. Wynika to oczywiście z faktu, że do ceny biżuterii zalicza się również praca wykwalifikowanego jubilera.

Najniższą cenę osiąga złoto próby 333. W skupach złota takie materiały można sprzedać za około 50 zł za gram.

sztabki złota

Czy warto inwestować w złoto?

Jak już wspomnieliśmy, inwestycje w złoto cieszą się obecnie coraz większą popularnością. Powszechnie uważa się, że jest to bardzo bezpieczny rodzaj inwestycji, która właściwie zawsze zagwarantuje nam zyski - nawet jeśli będą one długoterminowe. Złoto inwestycyjne dostępne jest w wielu postaciach. Niektórzy inwestują w złotą biżuterię. Trzeba jednak pamiętać, że potrzebne są do tego większe środki. Cena biżuterii wykracza znacznie poza cenę samego złota, bowiem do jej wykonania często potrzebna jest praca nawet kilku osób.

Podstawowym produktem inwestycyjnym są w tym przypadku złote sztabki. W ofertach mennic znajdziemy sztabki o różnej wadze, od jednego grama do nawet kilku kilogramów. W przypadku tych większych sztabek trzeba oczywiście przygotować się na dość poważne wydatki, zwykle rzędu kilkunastu tysięcy złotych. Warto jednak pamiętać, że jest to nie tylko inwestycja, ale również sposób na uchronienie swoich oszczędności przed inflacją i kryzysami ekonomicznymi. Praktycznie z całą pewnością możemy założyć, że wartość złota nigdy nie spadnie, nawet jeśli sytuacja na światowych rynkach będzie bardzo zła. Daje nam to zatem większą gwarancję bezpieczeństwa nawet niż trzymanie pieniędzy na lokatach bankowych.