Inwestycje w złoto i srebro

image

Zarówno złoto jak i srebro należą do najpopularniejszych i najchętniej wybieranych przez inwestorów metali szlachetnych na świecie. Oba kruszce posiadają wyjątkowe właściwości, dzięki czemu mają wiele zastosowań - zarówno użytkowych, jak i czysto zdobniczych. Wielu ludzi chcących ulokować swoje pieniądze w metalach szlachetnych zastanawia się, który z nich jest lepszym wyborem. Warto rozważyć tę kwestię, bowiem od tego mogą w dużym stopniu zależeć nasze zyski z inwestycji.

Oczywistym jest, że przedmiot w który inwestujemy powinien być przede wszystkim pożądany na rynku. Jedynie dzięki temu nie będziemy mieli żadnych problemów z jego późniejszą sprzedażą. Na rynkach finansowych widzimy mnóstwo przykładów ludzi, którzy nie pamiętają o tej prostej zasadzie, co czasami prowadzi do poważnych strat wśród inwestorów.

Złoto - najcenniejszy metal inwestycyjny

Pod wieloma względami złoto jest najlepszym metalem szlachetnym dla inwestorów. Przede wszystkim możemy w jego przypadku mieć pewność, że wartość tego kruszcu nie zmniejszy się z czasem. Złoto jest praktycznie najbardziej podstawowym środkiem płatniczym na całym świecie; w żadnym kraju nie powinniśmy mieć problemów ze znalezieniem nabywcy na nie. Ceny złota wykazują ponadto wyjątkową odporność na wszelkiego rodzaju zawirowania na światowych rynkach. Jest to również bardzo praktyczna inwestycja. Złoto o stosunkowo niewielkiej objętości może mieć wartość nawet kilkuset tysięcy złotych.

Srebro - inwestycja w przyszłość

Srebro przez długi czas pozostawało nieco w cieniu złota, ale obecnie jest coraz bardziej doceniane przez inwestorów. Ceny srebra różnią się nieco od złota. Są przede wszystkim znacznie niższe, a przy tym mniej stabilne. Oczywiście, również złoto przechodzi okresowe wahania cen, ale mają one o wiele mniejszą skalę niż w przypadku srebra, które w krótkim czasie potrafi zdrożeć lub stanieć nawet o kilka punktów procentowych. Nie zmienia to jednak faktu, że w perspektywie ostatnich kilkudziesięciu lat srebro wykazuje o wiele większą tendencję wzrostową, niż złoto.

Niższa wartość srebra wynika z tego, że jest ono po prostu o wiele bardziej powszechne w naturze, niż złoto. Mimo wszystko jednak ceny srebra zawsze były w pewien sposób uzależnione od cen złota. Inwestycje w srebro mają jednak kilka wad. Przede wszystkim aktualnie trudno jest znaleźć kupca na duże ilości tego kruszcu.

sztabki srebra

Inwestowanie w srebro

Srebro ma coraz więcej zastosowań we współczesnym przemyśle. Sprawia to, że jego cena w kolejnych dekadach na pewno będzie znacznie rosła, tym bardziej, że jego zasoby mimo wszystko nie są nieskończone. Wielu specjalistów zwraca uwagę na fakt, że srebro wciąż jest bardzo mocno niedocenione, a jego ceny są nadal niższe niż wynikałoby to z jego realnej wartości.

Podobnie jak w przypadku złota, srebro inwestycyjne jest dostępne zarówno w formie monet jak i sztabek. Inwestowanie w srebro to dobra propozycja dla osób, które chcą ulokować swoje pieniądze w metalach szlachetnych, a jednocześnie dysponują nieco mniejszym kapitałem początkowym. Najpopularniejsze są srebrne monety o masie jednej uncji, choć dostępne są również inne, ważące nawet jeden kilogram. Również tutaj dużym zainteresowaniem cieszą się numizmaty pochodzące z najbardziej znanych mennic na świecie,

przedstawiające symbole charakterystyczne dla danego kraju.Dostępne są również srebrne sztabki. Jest to propozycja dla osób które chcą ulokować w tym metalu nieco większe pieniądze. Oferowane są głównie produkty o masie przynajmniej jednego kilograma.