Jak najlepiej inwestować w złoto?

image

Ludzie już całe tysiące lat temu dostrzegali ogromną wartość złota. Doceniając jego zalety zarówno praktyczne jak i ozdobne uczynili z niego jeden z podstawowych środków płatniczych. Dziś rynki finansowe są oczywiście znacznie bardziej rozwinięte, ale złoto nadal stanowi wyznacznik bogactwa. Z różnych powodów jest to również jedno z najlepszych narzędzi do bezpiecznego ulokowania swojego złota.

Wartość złota sprawia, że na jego ceny nie wpływają różnego rodzaju zawirowania polityczne czy nawet ogólnoświatowe kryzysy finansowe. Skuteczne oszczędzanie czy długoterminowe oszczędzanie może opierać się właśnie na tym wartościowym kruszcu. Kupując złoto mamy pewność, że nie straci ono na wartości. Złoto w formie fizycznej możemy kupić obecnie pod wieloma postaciami. Najpopularniejszymi produktami są tu złote monety oraz sztabki. Nie warto raczej decydować się na inwestycje w złotą biżuterię. Wartość takich produktów może się wahać w zależności od sytuacji na rynkach. Ponadto biżuteria jest znacznie droższa, bowiem oprócz samej ceny kruszcu zawiera też koszt pracy jubilera.Zarówno złote monety jak i sztabki mają swoje wady i zalety. Warto przyjrzeć się im nieco bliżej aby wiedzieć, w co najlepiej jest zainwestować.

Inwestowanie w monety bulionowe

Monety bulionowe to jeden z dwóch podstawowych produktów inwestycyjnych wykonywanych ze złota. Zazwyczaj nie posiadają one wartości kolekcjonerskiej. Warto o tym pamiętać, bowiem wielu ludzi nie zdaje sobie z tego sprawy. Fakt ten sprawia, że z czasem ich wartość nie zwiększa się - chyba, że pod wpływem wzrostu cen samego złota. Takie monety są zwykle dopuszczone do obiegu w danym kraju i mogą stanowić legalny środek płatniczy. Głównie jednak służą one do samego lokowania środków w złocie. Ich wartość wynosi dokładnie tyle, ile kosztuje zawarty w nich kruszec.

Pod tym względem są zatem bardzo podobne do złotych sztabek.

złota moneta

Istnieje wiele odmian złotych monet bulionowych, które różnią się od siebie przede wszystkim wagą. Niektóre zawierają zaledwie około 1,5 grama czystego złota, ale dostępne są również takie, które ważą nawet jeden kilogram. Mówiąc ogólnie, kupowanie mniejszych monet jest zazwyczaj bardzo opłacalne niż tych większych - wiąże się to z mniejszymi kosztami produkcji takich przedmiotów. Ta sama reguła dotyczy zresztą złotych sztabek.

Najpopularniejsze są monety o wadze jednej uncji, która jest standardową jednostką wagi w tej branży. Na rynku dostępne są monety wypuszczane przede wszystkim przez najbardziej znane mennice na świecie, które zawierają często symbole charakterystyczne dla danego państwa. Możemy kupić na przykład monetę z amerykańskim orłem, kanadyjskim liściem klonowym lub z podobiznami słynnych kompozytorów z Austrii. W wielu złotych monetach stosowane są dodatkowe metale, takie jak miedź. Celem tego zabiegu jest zwiększenie ich trwałości. Nie należy zatem dziwić się temu, że realna waga monety może być nieco inna niż ta podana w katalogu. Waga podawana w ofertach sprzedażowych dotyczy bowiem wyłącznie czystego złota zawartego w monecie i nie obejmuje innych składników.

Na rynku złotych monet zdarzają się rzecz jasna próby oszustw oraz podrabiania. Każdy, kto chociaż trochę zajmuje się inwestowaniem w takie produkty powinien zatem posiadać podstawową wiedzę na temat najpopularniejszych wzorów. Czasami bez pomocy specjalisty stwierdzenie fałszerstwa jest praktycznie niemożliwe, ale w wielu przypadkach wystarczy odrobina doświadczenia, aby zauważyć taką próbę. Taka wiedza może nas w niektórych przypadkach uchronić przed ogromnymi stratami finansowymi.