Greckie święto bankowe z piekła rodem

image

Otwarcie greckich banków w poniedziałek było mniej więcej niemożliwe, po tym jak Europejski Bank Centralny ogłosił, że wyłącza dla nich awaryjne pożyczki.

Bo wobec braku zwiększenia tej tzw. awaryjnej pomocy płynnościowej, banki nie miały jak dostarczyć gotówki greckim deponentom, którzy z niepokojem wycofywali swoje oszczędności.

A, co oczywiste, banki, którym zabraknie gotówki, są kaput.

Aby banki mogły zostać ponownie otwarte, należy wprowadzić ograniczenia - znane jako kontrola kapitału - dotyczące kwot, jakie deponenci mogą wyciągnąć.

Kiedy te ograniczenia zostaną ogłoszone, Grecja będzie o pół kroku bliżej wyjścia z euro - ponieważ podstawowa zasada strefy euro mówi, że nie powinno być ograniczeń w przepływie pieniędzy lub kapitału.

Wyjście z euro nie jest nieuniknione

Ale wypadnięcie z euro nie byłoby nieuniknione - co pokazuje Cypr: cypryjski rząd wprowadził w 2013 roku limity na ilość gotówki, którą można wyjąć z banków, i od tego czasu podjął kroki, by naprawić swoje finanse, pozostając w euro.

Tymczasowe zamknięcie banków w Grecji i spodziewane wprowadzenie kontroli kapitału to jednak bardzo zła wiadomość dla Grecji: Grecy będą mieli mniej pieniędzy do wydania, a przedsiębiorcy mniej do zainwestowania; tak więc już słaba gospodarka prawdopodobnie powróci do głębokiej recesji.

Jeśli chodzi o wpływ na resztę strefy euro, skarbnicy korporacyjni i zamożne osoby obudzą się w poniedziałek, zastanawiając się, czy ich pieniądze są bezpieczne w bankach innych słabszych gospodarek strefy euro.

Tak więc w nadchodzących tygodniach i miesiącach kapitał może wypłynąć z takich krajów jak Portugalia, Hiszpania i Włochy - z potencjalnie znacznymi długoterminowymi kosztami dla tych gospodarek.

Aktualizacja 21:10

Greckie źródła bankowe mówią mi, że banki zostały poinstruowane, aby zamknąć je na co najmniej tydzień i jeden dzień.

Podczas tego okresu zamknięcia zostaną wprowadzone następujące kontrole kapitałowe:

a) maksymalnie 60 euro może zostać wypłacone z jednej karty bankowej na dzień lub z jednego konta na dzień;

b) żadna gotówka nie może zostać przeniesiona za granicę w ogóle, z wyjątkiem istotnych transakcji handlowych, które musiałyby być wcześniej zatwierdzone.

Nadzieja jest taka, że banki mogłyby ponownie otworzyć swoje drzwi po ogłoszeniu wyniku referendum w nocy z niedzieli na poniedziałek, prawdopodobnie we wtorek - o ile Grecy zagłosują za bailoutem na warunkach, jakich domagają się wierzyciele ze strefy euro i MFW.

Ale europejscy ministrowie finansów i MFW nie zagwarantowali, że porozumienie będzie nadal dostępne. Możliwe jest więc, że awaryjne zamykanie banków będzie kontynuowane poza zasygnalizowanym obecnie końcem w najbliższy poniedziałek wieczorem.

Ta historia pierwotnie pojawiła się w BBC News autorstwa Roberta Pestona. View article here.

debteconomyeurozoneGreeceShare this postFacebookTwitterLinkedInRelated postsA New Millennium of American Debt2021-09-02When
it Comes to Gold, Act-Don't React.
2021-08-25W tym tygodniu rozważ wypróbowanie czegoś nowego2021-08-19Wybór
przedmiotów do wyboru dla zrównoważonego portfela2021-08-18Tutor
czy nauczyciel, dobrze jest poprosić o
pomoc2021-08-11Moc kształcenia ustawicznego dla silniejszej przyszłości finansowej2021-08-11