Inwestycje w monety bulionowe

image

Inwestowanie w złoto to jeden z najstarszych, a zarazem najpewniejszych sposobów na ulokowanie swoich pieniędzy. Aby to zrobić, nie musimy wcale kupować tradycyjnych sztabek tego cennego kruszcu. Bardzo dobrą alternatywą są monety bulionowe, również należące do najpopularniejszych produktów inwestycyjnych na rynku. Warto się nimi zainteresować, bowiem inwestowanie w nie może być bardzo opłacalne.

Złote i srebrne monety inwestycyjne

Monety bulionowe cieszą się wielką popularnością wśród inwestorów na całym świecie. Chętnie skupuje się zarówno złote, jak i srebrne monety. Ze względu na swój charakter, są one również świetnym pomysłem na nieco bardziej ekskluzywny prezent. W porównaniu do zwykłych sztabek, monety są po prostu bardziej praktyczne. Ich niewielkie rozmiary oraz kształt sprawiają, że znacznie łatwiej jest je przechowywać w bezpiecznym miejscu. Co więcej, obecna technologia pozwala na stosowanie szeregu nowoczesnych zabezpieczeń, które praktycznie uniemożliwiają podrabianie takich monet. Zarówno złoto jak i srebro to metale, których ceny stale rosną. Nawet jeśli na rynku występują okresowe wahania kursów, to w ostatecznym rozrachunku taka inwestycja zawsze jest dochodowa. Do wyboru mamy zarówno monety inwestycyjne, jak i kolekcjonerskie. W tym pierwszym przypadku moneta zawsze będzie warta dokładnie tyle, ile metal z którego jest wykonana. Monety kolekcjonerskie mogą mieć jednak znacznie większą cenę, bowiem są one unikalne i to samo w sobie dodaje im wartości.

monety

Inwestowanie w monety - od czego zacząć?

Inwestowanie w tego typu kruszce jest obecnie tak łatwe, jak jeszcze nigdy wcześniej. Dawniej wydawało się, że inwestycje w złoto to coś przeznaczone jedynie dla profesjonalnych inwestorów. Dziś każdy z nas może bez problemu ulokować w tym swoje oszczędności i czekać na zysk.Pierwszym krokiem powinno być zastanowienie się, czy chcemy inwestować w monety złote, czy srebrne. Dla początkującego inwestora zdecydowanie łatwiejszym rozwiązaniem jest srebro. Powód jest prosty - metal ten ma o wiele mniejszą wartość, niż złoto. Zwykła moneta inwestycyjna nie kosztuje szczególnie wiele, zatem jest to propozycja właściwie dla każdego. W przypadku złota trzeba przygotować nieco większy kapitał, aby móc w ogóle zacząć. Moneta o standardowej wadze jednej uncji to wydatek rzędu przynajmniej 5000 zł.

Ceny rynkowe poszczególnych metali mogą znacznie się zmieniać w krótkim czasie. Są one uzależnione od wielu czynników, które nieustannie na nie wpływają. Z tego powodu ważna jest ciągła analiza tego rynku i porównywanie ze sobą cen w poszczególnych okresach. W taki sposób będziemy mogli stwierdzić, czy dany moment jest odpowiedni na zakup monety. Podobnie wygląda oczywiście sprzedawanie zakupionych wcześniej monet. Nie zawsze jest odpowiedni moment na to, aby zrobić to z zyskiem. Jeśli podejmiemy taką decyzję zbyt pochopnie, możemy narazić się na spore straty.

Nawet monety bulionowe mogą posiadać pewną wartość kolekcjonerską. Warto śledzić to, w jakim nakładzie ukazuje się dana moneta. Jeśli jest on stosunkowo niewielki, moneta z czasem może stawać się coraz cenniejsza. Jest to co prawda dość powolny proces, ale mimo wszystko daje nam on pewność co do tego, że nasza inwestycja będzie faktycznie dochodowa.Inwestowanie w złoto i srebro zawsze jest inwestycją długoterminową. Kruszce tego typu dają wyjątkową możliwość bezpiecznego ulokowania swoich oszczędności. Jeśli jednak chodzi o zyski, nie należy się tu nastawiać na zbyt szybki zarobek, bowiem ceny takich metali rosną stosunkowo powoli.