Jak inwestować w złote sztabki?

image

Złote sztabki to klasyczny sposób inwestowania w złoto. Ważne jest, aby pamiętać o dwóch rzeczach: cenie i płynności.

Płynność jest ważna. Nie wkładaj wszystkich swoich pieniędzy w jedną sztabkę. Dotyczy to nawet monet. Dzieje się tak dlatego, że jeśli będziesz musiał upłynnić tylko część swoich aktywów, wystarczy, że sprzedasz tę sztabkę, a następnie kupisz mniejszą.

Drugą kwestią jest cena. Zasada ta mówi, że im większa sztabka, tym bardziej opłacalna jest jej cena za gram. Sztabki 100-gramowe są najbardziej opłacalne dla inwestowania w sztabki złota. Kilogramowe sztabki nie są polecane przy inwestycjach przekraczających milion złotych. Są one robione na zamówienie. Pamiętaj o poprzednim punkcie: jeśli chcesz kupić 100 gramów złota, lepiej będzie, jeśli kupisz dwie sztabki 50-gramowe niż jedną 100-gramową. Wprawdzie różnica w cenie jest znikoma na korzyść sztabek 100-gramowych, ale może się zdarzyć, że będziesz potrzebował pilnie kilku tysięcy złotych i będziesz musiał sprzedać złoto.

Inwestowanie w złote sztabki do 5000 zł

Powinniśmy wybierać największe i najbardziej wartościowe sztabki złota lub monety, na które możemy sobie pozwolić przy mniejszych kwotach. Strategie inwestycyjne są ograniczone przez oszczędności poniżej 5000 złotych. Przypominamy, że przysłowie inwestorów mówi "Nie wkładaj wszystkich jajek do jednego koszyka" i nie należy inwestować wszystkich swoich oszczędności w złoto.

Jeśli chcemy zainwestować w złote sztabki, mamy dwie opcje.

  • Jedna sztabka złota o wadze 1 uncji za 4885 PLN, za gram: 157,07PLN
  • Jedna sztabka złota 10-gramowa i jedna 20-gramowa są do kupienia po 4823 PLN. 160,77 PLN za gram

Jak widać, sztabki złota różnej wielkości są stosunkowo płynne w cenie 3,70 zł za kilogram. Jest to znacząca kwota, którą warto wziąć pod uwagę przy obliczaniu przyszłych zysków z inwestycji.

Złote sztabki znajdziesz w ofercie Mennicy Krakowskiej na stronie https://mennica-krakowska.pl/8-zlote-sztabki

Inwestowanie w złote sztabki do 20000 PLN

Istnieją dodatkowe opcje inwestowania w złote sztabki z kwotą 20000 złotych. Obecnie możemy inwestować w sztabki 100-gramowe, a CombiBar jest ciekawym produktem inwestycyjnym.

Poniżej przedstawiamy cztery zestawy, które polecamy, w zależności od wymaganej przez inwestora płynności.

  • Jedna sztabka 100-gramowa (cena: 15549 PLN; za gram: 155,49 PLN).
  • Dwie sztabki 50-gramowe w cenie 15610 zł za dwie sztuki; 1 gram w cenie 156,10 zł.
  • Jeden CombiBar i jeden 50-gramowy baton (cena: 16300 polskich lirów; za gram: 163 polskie liry).
  • Pięć batonów 20-gramowych (cena: 15915 zł; za gram: 159,15 zł).

Jak widać, trzeci zestaw jest znacznie droższy w przeliczeniu na gramy. Dlaczego? Wynika to z unikalnych cech CombiBar - 50 sztabek 1-gramowych jest przedzielonych wytłoczonym numerem seryjnym. Dzięki temu możesz sprzedać część złota po cenie niższej niż sztabki 1-gramowe (190 PLN). Jeśli obawiasz się o płynność złota, warto kupić jedną z tych sztabek lub podzielić swoje złoto jak w czwartej opcji.

Sztabki 100-gramowe zdecydowanie polecamy do długoterminowych inwestycji w aktywa, których nie będziesz chciał wystawiać na sprzedaż przez wiele lat. Są one łatwe do odsprzedania (patrz następna strategia) i mają najlepszą cenę za gram czystego złota.

Złote sztabki

Inwestowanie w złote sztabki do 160000 zł

Od razu przeskoczyliśmy do bardzo dużej kwoty, jaką było 160 tysięcy złotych. Warto kupować wyżej wymienione zestawy wielokrotnie w zależności od preferencji dla kwot pomiędzy 15K a 160K złotych.

Jednokilobar będzie dostępny dla kwot powyżej 160000 zł (obecnie jest to 164490 zł). Czy warto kupić taką sztabkę. Porównajmy najpierw ceny za gram czystego złota.

  • Sztabka 100-gramowa: 162,69 ZŁ;
  • Sztabka 1000-gramowe: 164,49 ZŁ

Widzimy, że różnica jest. Nie jest ona jednak znacząca. Możemy uzyskać rabat, jeśli kupimy kilka sztabek 100-gramowych (prosimy o kontakt mailowy i telefoniczny). Warto przypomnieć sobie argument o płynności. W sytuacji, gdy istnieje popyt na około 30000 zł, musielibyśmy sprzedać całą kilogramową sztabkę, a następnie dokupić kolejne 100-gramowe sztabki. To oczywiście nie będzie opłacalne.

Łatwiej jest też sprzedać sztabkę 100g niż kilogram. Łatwiej jest znaleźć nabywców na 100-gramową sztabkę niż znaleźć inwestora, który ma 160 000 zł na zakup naszej sztabki.

Dlatego za takie kwoty zalecamy inwestowanie w sztabki 100- lub 50-gramowe.

Większe inwestycje w sztabki złota

Jeśli zgromadziłeś więcej pieniędzy i chcesz je zainwestować w sztabki złota, polecamy Ci osobisty kontakt z naszymi specjalistami. Nasi eksperci są obeznani z rynkiem i pomogą Ci stworzyć portfel sztabek złota. Możesz również liczyć na rabat w stosunku do cen na stronie internetowej dla takich inwestycji. Duża inwestycja w złoto musi być dokonana po cenie, która jest uzgadniana indywidualnie.