2019 in Review

image

Rok 2019 był bardzo dużym rokiem zarówno osobiście, jak i zawodowo dla mnie i naszej firmy. Zmiany były duże i prawie wszystkie na lepsze. Osobiście z radością mogę powiedzieć, że moja rodzina i ja nigdy nie byliśmy w lepszym miejscu, spędzamy więcej czasu razem i skupiliśmy się na ważnych rzeczach, takich jak wiara, wartości i komunikacja. Po stronie zawodowej poczyniliśmy znaczne postępy w technologii, infrastrukturze i personelu, które pozwoliły nam uderzyć w ziemię w 2020 roku.

Każdego roku słyszę ludzi, którzy mówią mi, że mają trudności z uchwyceniem zmiany roku, gdy podpisują dokumenty, piszą czeki lub w innych przypadkach, w których są zobowiązani do ręcznego pisania roku w trakcie ich codziennej działalności. Na szczęście dla mnie, jestem chętny, aby zmierzyć się z nowym rokiem każdego roku jako środek do ciągłego poruszania siebie, mojej rodziny i mojego biznesu do przodu.

Amerykańska Rezerwa Pieniężna i nasi klienci zauważyli, że kraje, instytucje i masy ludzi zwróciły się w stronę metali szlachetnych jako środka zabezpieczającego i/lub chroniącego ich finansową przyszłość.

Złoto miało najlepsze wyniki od 2010 r.

Ludzie, którzy posiadali złoto w zeszłym roku, odnieśli niesamowite korzyści. Na początku 2019 roku cena spot złota wynosiła 1 282,90 USD/oz. Pod koniec 2019 r. wzrosła o ponad 18%, do 1 514,75 USD/oz. Dla przeciętnego właściciela złota może to mieć ogromne implikacje dla jego planów emerytalnych, oszczędności dla dzieci lub po prostu dla jego siatki bezpieczeństwa finansowego.

Ogólnie rzecz biorąc, rok 2019 był najlepszym rokiem dla żółtego metalu od 2010 roku, kiedy to złoto wciąż jechało wysoko w następstwie kryzysu finansowego z 2008 roku.

Wiele powodów dodało się do tego zeszłorocznego wzrostu, przede wszystkim zainteresowanie złotem jako zabezpieczeniem przed niepewnością gospodarczą. Wydarzenia takie jak wojna handlowa między Stanami Zjednoczonymi a Chinami oraz sytuacja związana z Brexitem przyczyniły się do tej niepewności. Wydaje się, że niepewność może jeszcze wzrosnąć, ponieważ chociaż umowa handlowa "fazy pierwszej" została zawarta, a nowa umowa w sprawie Brexitu ma szansę przejść przez Parlament, wiele kwestii pozostaje nierozwiązanych.

Wydarzenia takie jak te napędzały działania najpotężniejszych kupców na świecie.

Banki centralne kupiły w 2019 roku ponad 562 tony metryczne złota.

Banki centralne na całym świecie odczuwały potrzebę zakupu złota. Na przykład banki centralne Chin i Rosji kupiły w 2019 roku około 251 ton metrycznych złota. Pojedynczym największym nabywcą złota był bank centralny Turcji, który kupił 144,8 ton metrycznych. Apetyty banków na złoto były tak dziarskie, że umowy o złocie banków centralnych, które ograniczały ilość złota, które banki mogły wyprzedawać, zostały całkowicie zezłomowane i uznane za nieistotne.

To szaleństwo zakupów może sprawić, że złoto w rękach Amerykanów stanie się bardziej wartościowe. Nie wydaje się też, by miało się ono szybko skończyć. Goldman Sachs przewiduje, że w 2020 r. światowe banki centralne zakupią łącznie około 650 ton złota, a Standard Chartered przewiduje, że zakupy banków centralnych wyniosą 525 ton.

Gdy to wszystko się działo, inny metal szlachetny przeżywał szczególnie pamiętny rok 2019.

Cena palladu wzrosła o 60% w 2019 roku.

Ten dramatyczny rajd został pobudzony przez dwa czynniki. Po pierwsze, popyt wzrósł, ponieważ kraje takie jak Chiny wdrożyły nowe przepisy wymagające od producentów samochodów instalowania katalizatorów w swoich samochodach. Urządzenia te czyszczą zanieczyszczenia z emisji i wymagają palladu do pracy.

Po drugie, podaż palladu była pod ogromnym naciskiem. Metal ma już tylko ograniczone źródła. Większość palladu pochodzi jako produkt uboczny wydobycia platyny, a większość z tego pochodzi z Afryki Południowej lub Rosji. W ciągu ostatniego roku, kopalnie w RPA cierpiały z powodu serii problemów, które znacznie zmniejszyły ich zdolność do eksportu metalu. Te czynniki spowodowały, że cena palladu osiągnęła astronomiczny poziom. Właściciele palladu czerpią z tego ogromne korzyści.

Zarówno złoto, jak i pallad wykazały niezwykłą wydajność w 2019 roku. Wszystkie fundamenty, które doprowadziły do tych występów, są nadal w grze.

2020 wygląda na to, że będzie to świetny rok dla posiadaczy metali szlachetnych.

Banki centralne nie mają powodu, aby przestać kupować złoto. Wiele placówek i specjalistów przewiduje, że niepewność jest nastawiona na popchnięcie wszystkich metali szlachetnych wyżej w 2020 roku, w rzeczywistości wielu uważa, że działania z 2019 roku zaczynają wyglądać jak solidny fundament dla jeszcze bardziej imponującego 2020.

Tak więc, niezależnie od tego, czy jesteś instytucją, patriarchą czy rodzicem, powinieneś rozważyć ochronę swojej rodziny i przyszłości poprzez dywersyfikację portfela, zanim ceny pójdą jeszcze wyżej.

Share this postFacebookTwitterLinkedInRelated postsA New Millennium of American Debt2021-09-02When
it Comes
to
Gold, Act-Don't React.
2021-08-25W tym tygodniu rozważ spróbowanie czegoś nowego2021-08-19Wybór
przedmiotów do wyboru dla zrównoważonego portfolio2021-08-18Tutor
lub nauczyciel, dobrze jest poprosić o pomoc2021-08-11Moc
kształcenia ustawicznego dla silniejszej przyszłości finansowej2021-08-11