Handel akcjami w Chinach wstrzymany po gwałtownym spadku

image

Rynki azjatyckie spadły w poniedziałek w pierwszym dniu handlu w 2016 r., przy czym w Chinach spadki były tak duże, że władze wstrzymały tam handel na resztę dnia.

Analitycy podali kilka powodów sprzedaży, w tym rozczarowujące dane o produkcji w Chinach, które zostały podane wcześniej w poniedziałek, oraz zbliżające się zniesienie zakazu sprzedaży udziałów przez głównych akcjonariuszy, wprowadzonego podczas letniego krachu giełdowego.

Shanghai Composite Index spadł o 6,9%, co jest największym spadkiem w historii pierwszego dnia handlowego w tym roku, zanim handel został wstrzymany. Mniejszy Shenzhen Composite spadł o 8,2%.

Osunięcie się chińskich akcji i przyspieszona deprecjacja juana sprawiły, że rynki w innych regionach pogrążyły się w czerwieni.

Japoński Nikkei Stock Average spadł o 3,1%, hongkoński Hang Seng Index HSI spadł o 2,7%, a południowokoreański Kospi stracił 2,2%.

Australijski S&P/ASX 200 XJO, -2,20% spadł o 0,5%, przy czym straty zostały zniwelowane przez zyski na ropie.

W dniu premiery, po gwałtownych spadkach na benchmarku akcji blue-chipów, zaczął działać nowy system wyłączania obwodu dla chińskich akcji. Chińscy urzędnicy ogłosili plany wprowadzenia systemu w grudniu, jako środka zapobiegającego dzikim wahaniom, które przyspieszyły tegoroczny letni krach giełdowy.

Jednak analitycy i inwestorzy twierdzą, że wyłącznik może wywołać większą sprzedaż, ponieważ zamrożenie akcji wystraszy inwestorów, a straty spowodują kulę śniegową, co spowoduje ponowne zatrzymanie akcji.

Inwestorzy mogą dążyć do wykupu po poniedziałkowych stratach, powiedział François Perrin, zarządzający portfelem w East Capital, firmie z siedzibą w Stokholmie, która zarządza 2,1 mld euro (2,3 mld dolarów). Straty mogą się jeszcze bardziej pogłębić we wtorek, dodał.

"System wyłączników w rzeczywistości tworzy spiralę spadkową", ponieważ więcej inwestorów denerwuje się, próbując wyjść przed innymi, powiedział Hao Hong, dyrektor zarządzający w Bank of Communications Co.

"

Pierwsze zatrzymanie handlu na chińskich giełdach nastąpiło krótko przed godziną 13:15, kiedy to CSI 300, benchmark największych 300 akcji notowanych w Szanghaju i Shenzhen, spadł o 5%, wywołując 15-minutowe zatrzymanie zgodnie z nowymi zasadami

.

Dalszy spadek do 7% spowodował drugie zatrzymanie w ramach nowego systemu, tym razem na resztę dnia.

Kiedy władze ogłosiły nowy wyłącznik w grudniu, powiedziały, że ma on pomóc rynkowi "ochłodzić się, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się nastrojów paniki, które mogą zwiększyć zmienność. "

Poniedziałek oznaczał nową rundę zmienności dla chińskich rynków, które odbiły się o ponad 20% od najniższych poziomów z lata, kiedy to silna wyprzedaż wywołała zmienność na całym świecie. Ponad 1200 akcji na rynku w Szanghaju i Shenzhen spadło o 10% dziennego limitu, według Wind Information.

Dużą różnicą tym razem jest mniejsza dźwignia finansowa, czyli wykorzystanie pożyczonych pieniędzy do zakupu akcji. W miesiącach letnich lokalni inwestorzy pożyczali pieniądze od chińskich domów maklerskich, co powodowało gwałtowny wzrost akcji do czerwca - i spadek w kolejnych tygodniach, kiedy inwestorzy sprzedawali akcje, aby spłacić swoich maklerów. Od tego czasu oficjalne pożyczki zabezpieczające na głównym rynku Chin spadły do mniej niż 1,9 biliona juanów (292,6 miliarda dolarów) z najwyższego poziomu 2,3 biliona juanów w czerwcu. Władze również agresywnie stłumiły pożyczki z nieoficjalnych chińskich shadow banks.

Straty zaczęły narastać w całym regionie po tym, jak prywatny odczyt warunków w fabrykach pokazał, że aktywność skurczyła się w grudniu po raz dziesiąty z rzędu, co było najnowszym sygnałem, że chińska gospodarka się zatrzymuje.

Indeks menedżerów zakupów Caixin China spadł do 48,2 w grudniu z 48,6 w poprzednim miesiącu. Wartość poniżej 50 wskazuje na kurczenie się gospodarki.

Obawy o presję sprzedaży ze strony dużych chińskich akcjonariuszy narastają przed piątkiem, kiedy to wygasa sześciomiesięczny zakaz sprzedaży wprowadzony przez władze w lecie. Zakaz, który wszedł w życie 8 lipca, był częścią serii środków mających na celu zatrzymanie spadkowej spirali akcji w tym czasie.

Skala poniedziałkowego ruchu juana zaskoczyła inwestorów. Chiński bank centralny kierował walutą, ustalając dzienny kurs juana na 6,5032 w poniedziałek, co jest najsłabszym poziomem od 2011 roku, w porównaniu z 6,4936 31 grudnia. Waluta może handlować 2% powyżej lub poniżej fixa.

"Psychologicznie [dziś] był to duży ruch - przejście przez 6,50" - powiedział Mitul Kotecha, szef stóp i strategii walutowej w Barclays w Singapurze.

"

Na rynku było wiele niespodzianek, że Chiny nie spowolniły spadku [juana] lub nie weszły bardziej agresywnie. "

Juan zagraniczny

i zagraniczny handluje na najsłabszych poziomach od kwietnia 2011 roku, z juanem zagranicznym tak słabym jak 6,5318 do jednego dolara amerykańskiego w późnym handlu w poniedziałek. Juan zagraniczny spadł aż o 0,97% w stosunku do dolara amerykańskiego. Traderzy cytowali fundusze hedgingowe agresywnie kupujące dolary amerykańskie, popychając juana do osłabienia.

Tymczasem w poniedziałek godziny handlu juanem mają zostać wydłużone, a inwestorzy twierdzą, że teraz może dojść do dalszych strat.

Benchmark rentowności, które poruszają się odwrotnie do cen, na pięcioletnich i dziesięcioletnich chińskich obligacjach rządowych wzrósł po osiągnięciu wieloletnich najniższych poziomów w 2015 roku.

Waluty w Azji osuwały się we wszystkich dziedzinach w stosunku do dolara amerykańskiego, z południowokoreańskim wonem w dół o 1,18%, malezyjskim ringgitem w dół o 1,2%

i

dolarem tajwańskim w dół o 0,9%, jako obawy, że przyspieszające osuwanie się chińskiego juana pociągnie za sobą te gospodarki

.

Ta historia pierwotnie pojawiła się w MarketWatch autorstwa Chao Deng. Zobacz artykuł tutaj.

ChinaeconomystocksShare this postFacebookTwitterLinkedInRelated postsA New Millennium of American Debt2021-09-02When
it Comes to Gold, Act-Don't React.
2021-08-25W tym tygodniu rozważ spróbowanie czegoś nowego2021-08-19Wybór
przedmiotów do wyboru dla zrównoważonego portfela2021-08-18Tutor
czy nauczyciel, dobrze jest poprosić o pomoc2021-08-11Moc
edukacji ustawicznej dla silniejszej przyszłości finansowej2021-08-11