Co to jest rod i do czego jest wykorzystywany?

image

Cena rodu ostatnio gwałtownie wzrosła. Co sprawia, że ten metal szlachetny jest tak atrakcyjny, i co kryje się za niedawnym szaleństwem związanym z rodem? Dowiedz się więcej o tym wyjątkowym metalu szlachetnym, dzieląc się różnymi spostrzeżeniami z całego świata.

Czym jest rod?

Według strony internetowej Live Science, rod jest srebrzystobiałym pierwiastkiem metalicznym, który jest wysoce refleksyjny i odporny na korozję. Jest to najrzadszy i najdroższy metal szlachetny na świecie.

Jak podaje serwis Live Science, rod jest jednym z sześciu metali należących do grupy platynowców. Pozostałe to platyna, pallad, osm, iryd i ruten.

Live Science zauważa, że nazwa "rod" pochodzi od greckiego słowa "rhodon", co oznacza różę. Rhodon odnosi się do różowo-czerwonego koloru soli rodu.

Do czego używany jest rod?

Rod jest zwykle łączony z innymi materiałami, takimi jak platyna czy pallad, jako część stopu, jak podaje Thomas Jefferson National Accelerator Facility. Stopy te występują w takich przedmiotach, jak cewki pieców, silniki lotnicze, elektrody do świec zapłonowych samolotów i tygle laboratoryjne.

Najczęściej jednak rod stosuje się w katalizatorach samochodowych, zarówno jako samodzielny pierwiastek, jak i w połączeniu z palladem lub platyną. Katalizatory rodowe pomagają ograniczyć emisję podtlenku azotu w spalinach samochodowych.

"Bez katalizatorów rodowych powietrze w naszych miastach byłoby znacznie gorsze z powodu spalin samochodowych" - zauważa Live Science.

Jak podaje S&P Global Platts, ponad 80% zapotrzebowania na rod pochodzi z przemysłu motoryzacyjnego.

Ponieważ rod "jest dość błyszczący i odporny na matowienie", jest także używany jako wykończenie biżuterii, reflektorów i luster, dodaje Live Science.

Gdzie można znaleźć rod?

Angielski chemik William Hyde Wollaston odkrył rod w 1803 roku, jak podaje Live Science. Wyodrębnił on rod z rudy platyny, którą znalazł w Ameryce Południowej.

Rod jest na tyle stabilny, że można go znaleźć w czystej postaci, jak twierdzi Minerals Education Coalition. Jest on produktem ubocznym wydobycia platyny, palladu, niklu i miedzi w USA, Rosji i RPA.

Stacja telewizyjna KIRO z Seattle donosi, że ponieważ rod występuje tylko w niewielkich ilościach, jego wydobycie jest trudne. Kopalnie w Republice Południowej Afryki produkują ponad 80% światowych zasobów rodu.

Ile kosztuje rod za uncję?

W lutym 2020 r. cena rodu przekroczyła 12 000 USD, co było najwyższym wynikiem od co najmniej 15 lat. Miesiąc później cena rodu oscylowała wokół 12 500 USD za uncję. Dla porównania, pallad kosztował około 2 400 USD za uncję, złoto - blisko 1 600 USD, a platyna zbliżała się do 860 USD za uncję.

Jeden z dyrektorów górnictwa w RPA spodziewa się, że cena rodu będzie nadal rosła w 2020 roku. Wzmożona produkcja przyjaznych dla środowiska katalizatorów zwiększa popyt na ten metal, co prowadzi do obaw o niedobór podaży.

"Wszyscy potrzebują tego metalu i widzimy, że na rynek wchodzą spekulanci" - powiedział Kitco News Jonathan Butler, analityk metali szlachetnych i szef działu rozwoju biznesu w Mitsubishi.

Czy to wszystko, co mówi się o rodzie, sprawia, że czujesz się podekscytowany metalami szlachetnymi? Zapoznaj się z naszymi rekomendacjami dotyczącymi śledzenia cen złota, srebra i innych metali szlachetnych, aby być na bieżąco.

metale szlachetne giełda papierów wartościowychShare this postFacebookTwitterLinkedInPowiązane postyNowe tysiąclecie amerykańskiego zadłużenia2021-09-02Gdy chodzi o
złoto, działaj - nie reaguj

.2021-08-25W tym tygodniu rozważ wypróbowanie czegoś nowego2021-08-19Wybór
przedmiotów do wyboru dla zrównoważonego portfela2021-08-18Tutor
czy nauczyciel, dobrze jest poprosić o pomoc2021-08-11Siła
ustawicznego kształcenia dla silniejszej przyszłości finansowej2021-08-11