Dlaczego wielkie banki przewidują recesję?

image

Gospodarka amerykańska ma się dziś lepiej niż kiedykolwiek od czasu zakończenia Wielkiej Recesji w połowie 2009

r.

Wzrost zatrudnienia jest silny i przyspiesza, a stopa bezrobocia znajduje się poniżej historycznej średniej. Rynek akcji utrzymuje się w pobliżu rekordowych poziomów, a Rezerwa Federalna wydaje się być wystarczająco przekonana o sile gospodarki, by w przyszłym tygodniu podnieść stopy procentowe.

Zanim jednak zaczniesz hałasować, przyjrzyj się prognozom gospodarczym na rok 2016 przygotowanym przez duże banki inwestycyjne, takie jak Citigroup i JPMorgan. Choć ekonomiści żadnego z tych banków nie widzą rychłego wejścia USA w recesję, to raporty te podkreślają fakt, że obecna ekspansja gospodarcza jest dość długa jak na standardy historyczne i jak wszystkie inne ekspansje zakończy się w pewnym momencie recesją.

Raport Citi, wydany w zeszłym tygodniu, analizuje dane dotyczące długości ekspansji gospodarczych w danych z lat 1970-14 w USA, Wielkiej Brytanii, Niemczech i Japonii. "Gdy USA [ekspansja gospodarcza] wchodzi w siódmy rok, skumulowane prawdopodobieństwo recesji w następnym roku wzrasta do 65%" - piszą ekonomiści Citi.

Jest jednak powód, by potraktować to podejście do przewidywania recesji z ziarnem soli. Prawdą jest, że obecna ekspansja jest już dawno za nami, ale są powody, by wierzyć, że względna słabość ożywienia gospodarczego zagwarantuje jej długowieczność. Dzieje się tak dlatego, że recesje mają tendencję do występowania, gdy gospodarka się przegrzewa - produkuje więcej rzeczy niż wymaga tego popyt. Przy wciąż niskiej inflacji i wysokim bezrobociu większość ekonomistów uważa, że możemy założyć, że dzisiejsza ekspansja będzie trwała znacznie dłużej niż inne.

Nie oznacza to jednak, że nie powinniśmy zacząć przynajmniej myśleć o ograniczeniu wydatków. Prognoza JPMorgan na 2016 rok przewiduje burzliwą pogodę w gospodarce, ale nie tak szybko jak w przyszłym roku.

JPMorgan daje 76% szans na recesję w ciągu najbliższych trzech lat, z zaledwie 25% szans na recesję w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Jednym z głównych powodów, dla których bank jest niedźwiedzi w średnim terminie, jest trend zysków korporacyjnych. Według raportu, w ciągu ostatniego roku marże korporacyjne spadły o ponad pięć procent, co nie jest dobrą wiadomością. "Przy większości (ale nie wszystkich) okazji, kiedy ta zmienna spadała do obecnego poziomu, w ciągu kilku lat rozpoczynała się recesja" - piszą ekonomiści JPMorgan. "Chociaż kontynuacja ekspansji pozostaje naszą bazową prognozą, będziemy uważniej badać ryzyko recesji emanujące z sektora korporacyjnego. "

Ekonomiści JPMorgan nie są pierwszymi, którzy martwią się o stan zysków korporacyjnych

.

Znajdujemy się obecnie w środku recesji zysków korporacyjnych, napędzanej częściowo przez słabe ceny surowców i powolny wzrost gospodarczy za granicą. Jednocześnie marże korporacyjne osiągnęły w ostatnich latach rekordowy poziom, a analitycy uważają, że jest to jedna z przyczyn powolnego wzrostu płac w ostatnim czasie. Jeśli spadające marże są wynikiem tego, że pracodawcy oddają większą część ekonomicznego tortu swoim pracownikom, może to pomóc w zwiększeniu wydatków konsumpcyjnych, a tym samym wzrostu gospodarczego.

Ale spadające marże mogą być po prostu zapowiedzią słabego apetytu na inwestycje firm, który już wcześniej był słaby. Mądre pieniądze są, jak na razie, na kontynuację wzrostu gospodarczego przez następny rok lub dwa. Jednak biorąc pod uwagę, jak stary jest obecny rozwój, warto mieć oczy szeroko otwarte na sygnały recesji.

Ta historia pierwotnie pojawiła się w Fortune autorstwa Chrisa Matthewsa. Zobacz artykuł tutaj.

CitigroupeconomyFederal ReserveJPMorganrecessionShare this postFacebookTwitterLinkedInRelated postsA New Millennium of American Debt2021-09-02When
it Comes
to
Gold, Act-Don't React.
2021-08-25W tym tygodniu rozważ spróbowanie czegoś nowego2021-08-19Wybór
przedmiotów do wyboru dla zrównoważonego portfela2021-08-18Tutor
lub nauczyciel, dobrze jest poprosić o pomoc2021-08-11Moc
kształcenia ustawicznego dla silniejszej przyszłości finansowej2021-08-11