Dostosowanie się do nadchodzącego roku

image

Początek wiosny to tradycyjny czas podejmowania ambitnych projektów, takich jak sprzątanie strychu czy porządkowanie szuflady z rupieciami.

Jednak wraz z początkiem nowej wiosny naszła mnie pewna refleksja. Dlaczego poprzestawać tylko na projektach wokół domu? Wiosenne porządki mogą wykraczać poza przestrzeń życiową, dlaczego więc nie zastosować tego samego etosu do swoich finansów? Żyjemy w stale zmieniającym się świecie, a nasze portfele powinny być zbudowane tak, aby przetrwać i rozwijać się w nim.

Przyjrzyj się krajobrazowi finansowemu.

Nad krajobrazem gospodarczym zawisły pewne kluczowe czynniki, które kształtują kierunek, w jakim będzie on zmierzał. Najbardziej znaczącym czynnikiem może być ogromny rozmiar długu federalnego Stanów Zjednoczonych. Nowa ustawa stymulacyjna dodała 1,9 bln USD do już i tak dużego zadłużenia wynoszącego 28 bln USD, a w najbliższym czasie może pojawić się kolejne zadłużenie w postaci pakietu infrastrukturalnego. Tak ogromne zadłużenie może osłabić zaufanie do dolara na arenie międzynarodowej i zwiększa możliwość wzrostu obciążeń podatkowych. Rośnie również inflacja, co niepokoi niektórych ekspertów, a polityka Fedu, polegająca na skupowaniu papierów wartościowych i utrzymywaniu niskich stóp procentowych, nie wydaje się szybko ulegać zmianie.

Rynek akcji skorzystał na tej polityce w ciągu ostatniego roku, ale wielu obawia się, że rynek ten może być na granicy wielkiej bańki. Świat korporacyjny również ma swoje problemy z zadłużeniem: Bloomberg podał w marcu, że zadłużenie korporacyjne osiągnęło ostatnio najwyższy poziom w historii, a duża część tego zadłużenia dotyczy spółek uznawanych za "spekulacyjne".

Istnieją również godne uwagi okazje, z których można skorzystać. W miarę jak świat zaczyna się otwierać, produkcja będzie się odradzać. Ponadto analitycy Bank of America stwierdzili ostatnio, że ich zdaniem większość "realnych aktywów" - takich jak surowce i nieruchomości - jest niedoszacowana i warto je kupować. Michael Hartnett, główny strateg inwestycyjny banku, stwierdził w nocie: "Aktywa realne są zabezpieczeniem na wypadek wojny z nierównościami, inflacją i wydatkami na infrastrukturę".

Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, o czym należy pomyśleć, budując swój portfel?

Sporządź listę kontrolną aktywów.

Rozważając nowe aktywa do zatrzymania w tym świecie, zastosuj kilka z poniższych kryteriów. Jakie aktywa mają potencjał wzrostu? Które aktywa są historycznym zabezpieczeniem przed długiem federalnym i inflacją? Które aktywa mogą zdywersyfikować problemy zarówno na rynku akcji, jak i w odniesieniu do wartości dolara?

Metale szlachetne spełniają te kryteria.

Złoto i inne metale szlachetne mogą być idealnymi aktywami do posiadania w obecnej sytuacji na świecie. Złoto jest tradycyjnie postrzegane jako zabezpieczenie przed inflacją i długiem federalnym. Metale szlachetne, takie jak złoto, srebro, a zwłaszcza platyna i pallad, mają szansę na wzrost wraz z powrotem produkcji. Są one również oddzielone od potencjalnej bańki na rynku akcji.

To tylko niektóre z powodów, dla których Mark Mobius, prezes Templeton Emerging Markets Group, powiedział dziennikarzom CNBC, że jego zdaniem portfel inwestycyjny powinien zawierać co najmniej 10 procent metali szlachetnych, w szczególności złota, srebra, platyny i palladu. Czy skorzystasz z jego rady?

Share this postFacebookTwitterLinkedInRelated postsNowe tysiąclecie amerykańskiego zadłużenia2021-09-02W kwestii
złota, działaj - nie reaguj.
2021-08-25W tym tygodniu rozważ wypróbowanie czegoś nowego2021-08-19Wybór
przedmiotów do wyboru dla zrównoważonego portfela2021-08-18Tutor
czy nauczyciel, dobrze jest poprosić o pomoc2021-08-11Siła
ustawicznego kształcenia dla silniejszej przyszłości finansowej2021-08-11