Główne czynniki wpływające na ceny palladu

image

W ostatnim czasie pallad skradł uwagę innych metali szlachetnych, stając się niekiedy najdroższym metalem na rynku. Co w przeszłości powodowało wzrost cen palladu i czego możemy się spodziewać w przyszłości? Dowiedz się tego, poznając podstawowe czynniki wpływające na cenę palladu.

Co to jest pallad?

Pallad to błyszczący, srebrnawy rzadki metal. Jest 30 razy rzadszy od złota, a jego skład chemiczny jest podobny do składu platyny. Kopalnie w Kanadzie, Rosji, RPA i USA produkują większość palladu występującego na świecie. W 2018 r. na całym świecie wydobyto około 210 ton metrycznych palladu.

Jak wykorzystuje się pallad?

Aż 85% światowej podaży palladu jest wykorzystywane w katalizatorach. Producenci - głównie w Ameryce Północnej i Chinach - wyposażają pojazdy w te urządzenia kontrolujące emisję spalin, które przekształcają toksyczne zanieczyszczenia w dwutlenek węgla i parę wodną, które są mniej szkodliwe dla środowiska.

Pallad jest również wykorzystywany w jubilerstwie, elektronice, sprzęcie medycznym, pracach dentystycznych, ogniwach paliwowych i oczyszczaniu wodoru.

Dlaczego ceny palladu są tak wysokie?

Tradycyjny pop

yt i podażWzrosty i

spadki cen palladu w tym roku można przypisać staroświeckiemu popytowi i podaży.

Ogólnie rzecz biorąc, popyt oznacza, ilu nabywców pragnie danego produktu. Podaż oznacza, ile rynek jest w stanie zaoferować, aby zaspokoić ten popyt. Wraz ze wzrostem popytu na dany produkt rosną jego ceny.

W lutym 2020 r. cena palladu wzrosła do rekordowego poziomu 2700 USD za uncję dzięki znacznemu popytowi ze strony producentów samochodów. Jednak na początku maja 2020 r. cena spadła poniżej 1 900 USD za uncję, co nadal jest najwyższą ceną wśród czterech podstawowych metali szlachetnych, ponieważ sprzedaż samochodów na świecie spadła. Niemniej jednak cena ta była znacznie wyższa od poziomu z maja 2010 roku, kiedy to wynosiła około 500 USD za uncję.

Chociaż cena palladu gwałtownie wzrosła od 2010 do 2020 r. i pozostaje znacznie powyżej historycznie najniższych poziomów, niedawny spadek z historycznie wysokiego poziomu stanowi okazję do kupna.

Zmiany w przemyśle

samochodowymTegoroczny spadek produkcji i sprzedaży samochodów spowodował, że pallad "wypadł z łóżka". Jednak cena tego metalu będzie prawdopodobnie rosła, ponieważ nadal korzysta on z chińskich norm dotyczących czystego powietrza, które "wpychają więcej palladu do każdej rury wydechowej w tym kraju" - mówi R. Michael Jones, dyrektor generalny Platinum Group Metals.

Trajektoria rozwoju palladu jest podobna do trajektorii rozwoju rodu, innego metalu szlachetnego.

Podobnie jak pallad, rod - jeden z sześciu metali w grupie platynowców - jest powszechnie spotykany w katalizatorach samochodowych.

W marcu 2020 r. cena rodu wzrosła do 11 500 USD za uncję, ale następnie gwałtownie spadła do 2 750 USD za uncję na początku kwietnia, po czym odbiła się nieco do 4 200 USD za uncję w połowie maja. Kolejka górska cen rodu pokrywa się z cenami palladu, jako że oba metale są w dużym stopniu wykorzystywane w zniszczonym sektorze motoryzacyjnym. Podobnie jak w przypadku palladu, oczekuje się, że popyt na rod odbije się, podczas gdy podaż jest nadal ograniczona z powodu niedawnego kryzysu gospodarczego.

Jest to poniekąd dobrze ugruntowany trend: "Metale szlachetne wykorzystywane w niewielkich ilościach przez przemysł samochodowy mają w historii historię skoków cen, gdy popyt przewyższa podaż" - zauważa Bloomberg.

UBS

przewiduje, że w 2020 roku deficyt palladu wyniesie 500 000 uncji, w porównaniu z prawie 1,2 mln uncji w 2019

roku.

Ogólnie rzecz biorąc, Bank of America Merrill Lynch pozostaje optymistycznie nastawiony do palladu w świetle tegorocznego deficytu produkcji.

W ankiecie przeprowadzonej przez agencję Reuters eksperci przewidują, że średnia cena palladu w 2020 r. wyniesie 2 100 USD za uncję, a w 2021 r. 2 150 USD za uncję. Jeśli długoterminowe perspektywy dla palladu ulegną wzmocnieniu, jak wielu przewiduje, ceny w okolicach 2 100 USD za uncję mogą być atrakcyjne dla kupujących.

Jeśli chodzi o metale szlachetne, masz wiele możliwości. Zadzwoń do U.S. Money Reserve, aby dowiedzieć się więcej o palladzie, a także o złocie, srebrze i platynie.

palladium pricesprecious metalsrhodiumShare this postFacebookTwitterLinkedInRelated postsA New Millennium of American Debt2021-09-02When
it Comes to Gold, Act-Don't React.
2021-08-25W tym tygodniu warto spróbować czegoś nowego2021-08-19Wybór
przedmiotów do wyboru dla zrównoważonego portfela2021-08-18Tutor
czy nauczyciel, dobrze jest poprosić o pomoc2021-08-11Siła
ustawicznego kształcenia dla silniejszej przyszłości finansowej2021-08-11