Długa droga do ożywienia gospodarczego

image

Wiele osób ma optymistyczną nadzieję, że gospodarka łatwo i szybko podniesie się z tych warunków. Zakłada się, że po ustąpieniu pandemii i zniesieniu wytycznych i zasad dotyczących dystansu społecznego cała działalność biznesowa nagle znów zacznie działać, a rynki rozkwitną.

Chociaż można mieć nadzieję na to cudowne ozdrowienie, nie spodziewam się, że będzie ono tak proste. Wiadomości, które zbadałem, przedstawiają zupełnie inną możliwość i widziałem, że wielu ekspertów ostrzega przed ryzykowaniem swoimi pieniędzmi w oparciu o ten pomysł.

Problemy z gospodarką istniały, zanim jeszcze rozpoczął się obecny rynek niedźwiedzia.

To prawda, że przed załamaniem na rynku panowała najdłuższa hossa w historii. Jednak ta hossa zamaskowała problemy z zadłużeniem i finansowaniem, które zawsze były obecne. Według serwisu MarketWatch, wielkość amerykańskich rynków kredytowych wzrosła ponad trzykrotnie, z 2 bln USD w 2008 r. do około 7 bln USD na początku 2020 r. Większość tego wzrostu napędzał wzrost zadłużenia. Większa część tego wzrostu była spowodowana wzrostem najniższych ratingów dla obligacji innych niż śmieciowe.

Ponadto, jak podaje CNBC, zadłużenie amerykańskich gospodarstw domowych przekroczyło ostatnio 14 bln USD, a badania wskazują, że 40% Amerykanów nie byłoby w stanie zebrać 400 USD w sytuacji kryzysowej. W dużej mierze wynika to z podziałów w gospodarce w okresie hossy, kiedy to niektórzy na szczycie odnotowali duże zyski, podczas gdy wielu innych żyło od wypłaty do wypłaty. Wielu z tych ostatnich zostało w obecnych czasach zmuszonych do rezygnacji z pracy i obecnie korzysta z usług służb ds. bezrobocia. Problemy te pozostaną nawet po ożywieniu gospodarczym, być może wywołując kolejny kryzys fiskalny lub znacznie utrudniając drogę do ożywienia.

Gospodarka prawdopodobnie będzie odbijać się powoli.

Choć nadzieją jest "ożywienie w kształcie litery V", czyli sytuacja, w której rynki odbijają się równie szybko i zgrabnie, jak upadły, kilku ekspertów ekonomicznych poddaje tę możliwość w wątpliwość.

Scott Clemons, strateg w Brown Brothers Harriman & Co. (jeden z najstarszych i największych prywatnych banków w Stanach Zjednoczonych), powiedział: "My, ekonomiści, uwielbiamy ożywienie w kształcie litery V. Ale to nie będzie miało kształtu litery, przynajmniej nie z alfabetu łacińskiego".

Były prezes Fed Ben Bernanke również poddał w wątpliwość ideę gwałtownego ożywienia, mówiąc: "Prawdopodobnie będziemy musieli wznawiać działalność dość stopniowo, a po pewnym czasie znów mogą pojawić się okresy spowolnienia. "

Nawet jeśli dojdzie do gwałtownego ożywienia po obecnych minimach, wszyscy powinniśmy być przygotowani na problemy, które pojawią się w następstwie tego kryzysu

.

Zadłużenie i inflacja będą jeszcze większym problemem niż dotychczas.

W odpowiedzi na te tragiczne okoliczności wydatki rządowe znacznie wzrosły. Pakiet pomocy gospodarczej o wartości 2 bilionów dolarów został uzupełniony o jeszcze większą liczbę bodźców. Rezerwa Federalna rozpoczęła "nieograniczone luzowanie ilościowe", obniżyła stopy procentowe do poziomu bliskiego zeru i drastycznie przyspieszyła realizację innych programów, takich jak operacje repo. Wszystkie te działania mogą być pomocne w krótkiej perspektywie, ale w dłuższej przyczynią się jedynie do zwiększenia niekontrolowanych wydatków i problemów z zadłużeniem, które nasz rząd od dawna stara się rozwiązać.

Kiedy ludzie będą zastanawiać się, jak w tych okolicznościach ulokować dziedzictwo swojej rodziny, powinni pamiętać o tych środkach ostrożności.

Share this postFacebookTwitterLinkedInRelated postsNowe tysiąclecie amerykańskiego zadłużenia2021-09-02W When
it Comes to Gold, Act-Don't React.
2021-08-25W tym tygodniu warto spróbować czegoś nowego2021-08-19Wybór
przedmiotów do
wyboru
dla zrównoważonego portfela2021-08-18Tutor
czy nauczyciel, dobrze jest poprosić o pomoc2021-08-11Siła
ustawicznego kształcenia dla silniejszej przyszłości finansowej2021-08-11