Do czego służą platyna i pallad?

image

Być może nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale jesteś otoczony metalami szlachetnymi - w samochodzie, u dentysty, a nawet gdybyś miał polecieć w kosmos. Dowiedz się więcej o dwóch mniej znanych metalach szlachetnych - platynie i palladzie - oraz o wielu sposobach ich wykorzystania.

Co to jest platyna i pallad?

Platyna, jeden z najrzadszych metali, ma srebrno-biały kolor i była kiedyś nazywana "białym złotem". Platyna jest miękka i giętka, a także odporna na korozję i matowienie. Wydobywa się ją głównie w Rosji i Republice Południowej Afryki, ale także w Australii, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i Zimbabwe.

Pallad, kuzyn platyny, jest lśniącym, srebrzystym metalem. Podobnie jak platyna, pallad jest rzadki. Ten plastyczny, stabilny i odporny na matowienie metal pochodzi głównie z kopalni w Kanadzie, Rosji, Republice Południowej Afryki i Stanach Zjednoczonych.

Do czego wykorzystywana jest platyna?

Spośród metali szlachetnych platyna ma duże znaczenie użytkowe. Niewątpliwie wiesz, że jest ona powszechnie spotykana w biżuterii, ale jej użyteczność wykracza daleko poza obrączki ślubne. Wśród innych miejsc, w których można znaleźć platynę:

  • prace dentystyczne
  • elektronika
  • stożki czołowe pocisków
  • części silników odrzutowych

Jednak znaczna część światowej platyny jest wykorzystywana do produkcji katalizatorów do pojazdów. Katalizatory redukują lub eliminują szkodliwe elementy spalin samochodowych.

Inną branżą, w której platyna jest szeroko rozpowszechniona, jest opieka zdrowotna. Związki platyny występują w lekach przeciwnowotworowych, a stopy platyny wykorzystuje się w rozrusznikach serca i zastawkach serca.

Ludzie traktują platynę również jako aktywo. Według Yahoo Finance, jest ona "uważana za silny symbol wartości i jakości.

""Wartość platyny jest skorelowana z wynikami całej gospodarki. Jeśli warunki gospodarcze i polityczne są stabilne, popyt na platynę w przemyśle wzrasta. Podobnie jest z jej cenami" - zauważa Yahoo Finance. "W czasach złej koniunktury spada popyt na pojazdy, silniki turbinowe i maszyny ciężkie. Powoduje to spadek cen platyny. "

W połowie sierpnia 2020 r. cena platyny wynosiła około 960 USD za uncję - była znacznie niższa niż palladu i złota, ale znacznie wyższa niż srebra

.

Do czego wykorzystywany jest pallad?

W przeciwieństwie do platyny, większość palladu jest wykorzystywana do produkcji katalizatorów. Szacuje się, że 85% palladu wykorzystuje się do produkcji tych części samochodowych. Pallad jest również często spotykany w biżuterii, pracach dentystycznych i elektronice.

Podobnie jak w przypadku platyny, ludzie kupują pallad, aby trzymać go jako aktywo. W połowie sierpnia 2020 r. jego cena była wyższa niż platyny, złota czy srebra. W tym czasie cena złota wynosiła około 2000 USD za uncję, podczas gdy pallad kosztował prawie 2200 USD za uncję. Cena palladu wzrasta ze względu na ogólnoświatowy kryzys podaży.

"W

związku z rosnącym popytem na pallad, który jest wykorzystywany do ograniczania emisji spalin przez samochody, ceny palladu przeżywają boom - w ciągu trzech lat wzrosły o ponad 100%" - podała strona internetowa Mining Technology w styczniu 2020

r.

Jak platyna i pallad mają się do złota i srebra?

Mimo ogromnych różnic cenowych, platyna i pallad dzielą pewne terytorium ze złotem i srebrem. Wszystkie z nich można znaleźć w biżuterii i elektronice.

Jednak złoto i srebro mają szersze zastosowanie. Złoto występuje w instrumentach chirurgicznych, satelitach i szkle specjalistycznym, natomiast srebro w zastawie obiadowej, panelach słonecznych i płynach przeciw zamarzaniu.

Dowiedz się więcej o platynie, palladzie i innych metalach szlachetnych z pomocą U.S. Money Reserve. Nasz bezpłatny Raport o Metalach Szlachetnych zawiera dogłębne spojrzenie na to, jak te cztery metale mogą być korzystne dla Twojego portfela. Pobierz swój raport już dziś.

palladiumplatinumprecious metalsShare this postFacebookTwitterLinkedInPowiązane postyA New Millennium of American Debt2021-09-02When
it Comes to Gold, Act-Don't React.
2021-08-25W tym tygodniu warto spróbować czegoś nowego2021-08-19Wybór
przedmiotów do wyboru dla zrównoważonego portfela2021-08-18Tutor
czy nauczyciel, dobrze jest poprosić o pomoc2021-08-11Siła
ustawicznego kształcenia dla silniejszej przyszłości finansowej2021-08-11