Silny popyt z rynków wschodzących i ograniczona podaż utrzymują ceny złota na wysokim poziomie

image

Konsumenci chłoną złoto w czasie, gdy podaż maleje, co pomaga podtrzymać rajd na metalu szlachetnym, powiedział uczestnik rynku w poniedziałek.

Popyt z rynków wschodzących jest szczególnie silny, ponieważ waluty takie jak indonezyjski rupiah, malezyjski ringgit i wietnamski dong gwałtownie spadły w ciągu ostatnich 12-18 miesięcy w stosunku do dolara amerykańskiego, skłaniając konsumentów na tych rynkach do zakupu fizycznego złota, które jest postrzegane jako przystań w czasach kryzysu.

Oprócz zakupów państwowych, chińska opinia publiczna wycofuje pieniądze z akcji po załamaniu na początku tego roku, aby ulokować je w złocie, powiedział Padraig Seif, szef firmy handlowej Finemetal Asia z siedzibą w Hong Kongu.

Ludowy Bank Chin powiększył swoje zasoby o 0,6 proc. do 57,50 mln uncji w lutym z 57,18 mln uncji w styczniu, jak wynika ze statystyk na jego stronie internetowej.

Spowodowało to zmianę nastrojów na rynku, pomimo oczekiwań na dalsze podwyżki stóp procentowych przez amerykańską Rezerwę Federalną w tym roku, co zazwyczaj obniża ceny złota, ponieważ jest ono aktywem nie przynoszącym odsetek.

Rajd cen złota został również wsparty przez zmniejszenie dostępności metalu szlachetnego. Według Światowej Rady Złota, całkowita podaż spadła w 2015 roku o 4 proc. do 4 258 ton - najmniej od 2009 roku.

"Nastroje na rynku zmieniły się dość mocno...po stronie podaży coraz więcej banków wycofuje się z handlu kruszcem, więc po stronie podaży masz spadek podaży; po stronie popytu masz wzrost. To całkiem naturalne, że cena złota pójdzie w górę" - powiedział CNBC's Street Signs.

Seif, którego celem jest 1200 dolarów za uncję złota, powiedział, że obecne środowisko makroekonomiczne nie jest tak wymagające jak podczas globalnego kryzysu finansowego w 2009 roku, choć istnieją pewne przeszkody. Należą do nich spowolnienie produkcji przemysłowej w Chinach oraz potencjalny kryzys w Unii Europejskiej, jeśli Wielka Brytania wyjdzie z organizacji po referendum w czerwcu.

Cena złota spot wzrosła w poniedziałek o mniej niż 0,5 proc. w handlu azjatyckim w okolice 1.255 dolarów za uncję, tylko w tym roku wzrosła o około 20 proc.

This story originally appeared on CNBC by Huileng Tan on March 14, 2016. Zobacz artykuł tutaj.

CNBCdemandgoldsupplyShare this postFacebookTwitterLinkedInRelated postsA New Millennium of American Debt2021-09-02When
it Comes
to
Gold, Act-Don't React.
2021-08-25W tym tygodniu rozważ spróbowanie czegoś nowego2021-08-19Wybór
przedmiotów do wyboru dla zrównoważonego portfela2021-08-18Tutor
czy nauczyciel, dobrze jest poprosić o pomoc2021-08-11Moc
kształcenia ustawicznego dla silniejszej przyszłości finansowej2021-08-11