Trzy zagrożenia geopolityczne, które inwestorzy ignorują

image

Od Ukrainy po Strefę Gazy, ryzyko geopolityczne zajmuje wiele miejsca w umysłach inwestorów. Ale jest jeszcze wiele innych, które nie trafiają na pierwsze strony gazet.

Wybory śródokresowe w USA

Ryzyko: Zwycięstwo republikanów w Senacie i Izbie spowoduje, że prezydentura będzie kulawa, co wykolei ożywienie w USA.

Obamacare i ogólne znudzenie prezydenturą oznaczają, że Demokraci mogą być w tym roku nie do pokonania, kiedy wyborcy pójdą do urn. Jeśli prezydent straci kontrolę nad Kongresem, nie będzie w stanie przeforsować reform, ale co ważniejsze, poczucie bycia pozbawionym steru może podkopać zaufanie inwestorów i zagrozić ożywieniu. Odwrót w gospodarce może oznaczać, że Fed nie będzie w stanie podnieść stóp w przyszłym roku zgodnie z planem.

Szkockie referendum niepodległościowe

Ryzyko: Wyborcy mówią "Tak" w szkockim referendum niepodległościowym, wysyłając brytyjskie ożywienie na wsteczny bieg.

Zwycięstwo na "tak" mogłoby doprowadzić do niełatwego sporu między Edynburgiem a Londynem, który określiłby warunki niepodległości. To spowodowałoby wstrząsy na brytyjskich rynkach, które zmagają się z funtem, a Szkocja wypracowuje swoje opcje walutowe. Przedsiębiorstwa mogłyby udać się na południe, podczas gdy inwestycje na północ od granicy mogłyby zostać wstrzymane do czasu osiągnięcia porozumienia. Co ważniejsze, być może samo istnienie Wielkiej Brytanii zostałoby poddane w wątpliwość; udział Wielkiej Brytanii w obradach ONZ i G7 nie byłby już zapewniony - skutki dla brytyjskiej gospodarki mogłyby być ogromne i wysłać funta na wsteczny bieg.

Ruch antykorupcyjny w Chinach

Ryzyko: Polityczny backlash z powodu antykorupcyjnych działań w Chinach osłabia zaufanie biznesu do azjatyckiej potęgi gospodarczej, szkodząc globalnemu ożywieniu.

Pekin nasila działania antykorupcyjne i coraz częściej przedstawiciele sektora handlowego obawiają się, że mogą zostać złapani w sieć. Po latach wzrostu gospodarczego na zasadzie "złap co się da" jest wiele osób, których akta nie są całkowicie czyste. Problem polega na tym, że ścigając jednostki, Chiny ryzykują demontaż części swojej gospodarki. Nawet plotki o szefie rządu mogą uderzyć w inwestycje i wypaczyć negocjacje kontraktowe, z całym efektem domina, jaki może to mieć na gospodarkę. Już samo widmo dochodzeń ma mrożący krew w żyłach wpływ na plany firm.

Share this postFacebookTwitterLinkedInRelated postsA New Millennium of American Debt2021-09-02When
it Comes to Gold, Act-Don't React.
2021-08-25W tym tygodniu rozważ wypróbowanie czegoś nowego2021-08-19Wybór
przedmiotów do wyboru dla zrównoważonego portfela2021-08-18Tutor
czy nauczyciel, dobrze jest poprosić o
pomoc2021-08-11Moc kształcenia ustawicznego dla silniejszej przyszłości finansowej2021-08-11