12.3 bilionów QE dodało się do...tego?

image

Banki centralne pompowały pieniądze w globalną gospodarkę, nie wykazując się niczym poza gwałtownie rosnącymi cenami akcji, a nawet to w ostatnim roku uległo pogorszeniu.

Wzrost pozostaje anemiczny, a obawy, że USA i reszta świata stoją na krawędzi recesji, mimo okazyjnych stóp procentowych i bilionów płynności, są coraz większe.

Wszystko to jest częścią zjawiska, które Michael Hartnett, główny strateg inwestycyjny w Bank of America Merrill Lynch, określa mianem "porażki ilościowej", czyli odwrotnej strony polityki luzowania ilościowego, którą Fed i inni stosują w celu stymulowania wzrostu.

"Niezależnie od tego, czy ostatnim punktem zwrotnym była podwyżka stóp przez Fed, ujemne stopy w Europie i Japonii, czy po prostu rosnące ujawnienia rynkowe i makro błędna alokacja zasobów i bogactwa, deflacyjny temat 'Quantitative Failure' prześladuje rynki finansowe" - powiedział Hartnett w nocie do klientów. "Wieloletni okres poważnych interwencji politycznych i 'represji finansowych' kończy się słabym wzrostem gospodarczym i buntem inwestorów przeciwko QE. "

Harnett zaoferował miniaturkę tego, jak płodna była interwencja światowych banków centralnych

:

  • 637: Obniżki stóp od czasu implozji Bear Stearns w marcu 2008 r.
  • 12,3 biliona dolarów: Skup aktywów poprzez globalne programy QE.
  • 8,3 biliona dolarów: Globalny dług dający zero procent lub mniej.
  • 489 milionów: Ludność krajów, w których oficjalne stopy polityki pieniężnej wynoszą mniej niż zero.
  • -0,93 proc: Rentowność dwuletniej obligacji szwajcarskiej, najniżej oprocentowanego długu rządowego na świecie.

Wyniki tych liczb:

  • Oczekiwany wzrost produktu krajowego brutto w 2016 roku dla USA na poziomie 1,75 procent, według ekonomisty BofAML Ethana Harrisa.
  • Oczekiwania inflacyjne dla USA i Europy spadające obecnie poniżej poziomów z kryzysu finansowego z 2008 roku.
  • "Jedno z najbardziej deflacyjnych ożywień wszech czasów", według Hartnetta, z nominalnym PKB zaawansowanych gospodarek rosnącym zaledwie o 11 procent w ciągu ostatnich 26 kwartałów.
  • Rynek niedźwiedzia w akcjach.
  • Rynek niedźwiedzia na surowcach.
  • Strata 686 mld dolarów w kapitale rynkowym globalnych banków od 15 grudnia, czyli od dnia poprzedzającego podwyżkę stóp przez Fed, co doprowadziło do zaostrzenia warunków płynności i standardów kredytowych.
  • "Najbardziej rzuca się w oczy" rynek niedźwiedzia w akcjach banków i spadające rentowności obligacji, "sugerujące, że sześć lat QE nie zdołało zatrzymać deflacji" - powiedział Hartnett.

Hartnett uważa, że obecna sytuacja najbardziej przypomina kryzys Long-Term Capital Management z 1998 roku, z nutą "błędu polityki" Fedu z 1937 roku, który wywołał drugą nogę w dół w Wielkim Kryzysie i deflacyjną spiralę Japonii w latach 90.

W przykładzie z 1937 r. Fed jest powszechnie cytowany jako osoba, która przyczyniła się do pogłębienia kryzysu poprzez podwojenie stopy rezerw obowiązkowych dla banków komercyjnych. Rok później Fed złagodził tę politykę i stworzył scenę dla silnego rajdu rynkowego przed rozpoczęciem II wojny światowej. Tym razem Fed ogłosił podwyżkę stóp o ćwierć punktu, co spotkało się z krytyką, że nastąpiło w złym momencie; urzędnicy banku centralnego otwarcie rozważali ostatnio przejście na ujemne stopy procentowe od nadwyżki rezerw bankowych.

W przykładzie LTCM Harnett widzi szereg paraleli: "Rynek byka i kierowane przez USA ożywienie gospodarcze zostało przerwane przez kryzys w Azji (rynki wschodzące). Inne podobieństwa do roku 1998 obejmują poszerzenie spreadów obligacji wysokodochodowych, załamanie cen ropy naftowej, szczytowe zyski, wysoki poziom dźwigni finansowej w przedsiębiorstwach i szeroko zakrojoną inżynierię finansową. "

Dla inwestorów przejście przez trudności związane z bankami centralnymi będzie trudne

.

Hartnett powiedział, że rajd na rynku niedźwiedzia jest możliwy, a jego komentarze wydają się być na czasie, biorąc pod uwagę piątkową akcję rynkową.

Jednak nie widzi on prawdziwego dna, dopóki nie pojawią się większe oznaki rynkowej paniki i Fed nie złagodzi swoich planów zacieśniania. To prawdopodobnie będzie wymagało spadku do 1,5 proc. benchmarkowej rentowności 10-letnich obligacji skarbowych (obecnie 1,73 proc.) i spadku S&P 500 poniżej 1.800 (ok. 3 proc. od obecnego poziomu).

Hartnett radzi inwestorom, aby pozostali długimi na gotówce, złocie i transakcjach związanych ze zmiennością, podczas gdy "pozostajemy sprzedającymi aktywa ryzykowne w siłę" i aby trzymali się wzrostu, rentowności i jakości.

Ta historia pierwotnie pojawiła się w CNBC przez Jeffa Coxa 12 lutego 2016 roku. Zobacz artykuł tutaj.

CNBCeconomyQEquantitative easingShare this postFacebookTwitterLinkedInRelated postsA New Millennium of American Debt2021-09-02When
it Comes to Gold, Act-Don't React.
2021-08-25W tym tygodniu rozważ spróbowanie czegoś nowego2021-08-19Wybór
przedmiotów do wyboru dla zrównoważonego portfela2021-08-18Tutor
lub nauczyciel, dobrze jest poprosić o pomoc2021-08-11Moc
kształcenia ustawicznego dla silniejszej przyszłości finansowej2021-08-11