Akcje kończą tydzień z najgorszym początkiem roku w historii

image

Średnia przemysłowa Dow Jones spadła o 167,65 punktów, czyli 1,02%, do 16 346,45, co stawia ją ponad 10% poniżej rekordowego zamknięcia z maja ubiegłego roku i z powrotem w terytorium korekty. Wcześniej barometr niebieski wzrósł o prawie 140 punktów. Dow zakończył pierwszy tydzień handlu w 2016 roku spadkiem o 6,19% - najgorsze pięciodniowe rozpoczęcie roku w historii, według S&P Dow Jones Indices.

Późny spadek był "odpowiednim zakończeniem" najgorszego tygodnia otwarcia Dow w historii - zauważył Josh Selway, analityk Schaeffer's Investment Research po zakończeniu tego ponurego tygodnia.

Ogromne straty w tym tygodniu składają się na straty papieru w wysokości około 1,5 biliona dolarów dla Wilshire 5000 Total Stock Market Index, według Wilshire.

Indeks Standard & Poor's 500 spadł o 21,06 punktów, czyli 1,08% i zamknął się na poziomie 1922,03. Benchmark amerykańskiego rynku akcji spadł w tym tygodniu o 5,97%, co jest również rekordowym spadkiem na początku nowego roku. Indeks Nasdaq composite spadł o 45,79 punktów, lub 0,98%, do 4643,63, wchodząc głębiej w terytorium korekty.

"Paul Schatz, prezes Heritage Capital, powiedział klientom w notatce po piątkowym dzwonku. "Ten wybuch słabości powinien przeciągnąć się przynajmniej do przyszłego tygodnia, zanim zobaczymy nawet najniższy poziom handlowy. Zobaczymy, kiedy i jak rynek będzie próbował wybić się do dołka i jaka będzie jakość rajdu, który z tego wyniknie. To co widzimy jest raczej wydarzeniem rynkowym niż gospodarczym czy systemowym. Pomyśl o tym jak o ponownej wycenie ryzyka. "

Akcje otrzymały duży impuls sentymentu przed dzwonkiem na otwarcie, kiedy rząd podał, że gospodarka amerykańska stworzyła 292 000 miejsc pracy w grudniu, znacznie powyżej szacunków 200 000. Jednak wczesne zyski nie utrzymały się. W listopadzie liczba miejsc pracy wzrosła o 41 000, a w październiku o 9 000. Stopa bezrobocia pozostała w grudniu na stałym poziomie 5% przez trzeci miesiąc z rzędu.

Inwestorzy byli niespokojni przed ostatnią sesją giełdową w Chinach, po tym jak tamtejsi urzędnicy zawiesili tzw. "wyłączniki obwodu", które zostały obwinione o spowodowanie panicznej sprzedaży w tym tygodniu, co doprowadziło do zawieszenia handlu na chińskiej giełdzie w poniedziałek i czwartek. Ale i tam inwestorzy otrzymali dobre wiadomości. Akcje indeksu Shanghai composite wzrosły w piątek o 1,97%, kończąc najgorszy tydzień dla chińskiego rynku akcji w jego krótkiej, 25-letniej historii.

Jednak, podczas gdy kurs w Chinach zapewnił rynkom pewną stabilność na początku dnia, w Stanach Zjednoczonych sprzedaż została wznowiona pod koniec dnia, ponieważ inwestorzy zdecydowali się na podjęcie ryzyka przed weekendem.

Zyski w Chinach wywołały wczesny rajd ulgi w Europie, ale zyski zgasły, a akcje spadły pod koniec sesji i zamknęły się niżej. Szeroki indeks Stoxx Europe 600 zakończył sesję spadkiem o 1,5%, a niemiecki indeks DAX spadł o 1,3%.

Wall Street zastanawia się teraz, czy najgorsze z początkowego okresu spadków już minęło, czy też czeka nas jeszcze więcej bólu.

Akcje techniczne i akcje małych spółek ucierpiały jeszcze bardziej niż Dow i szeroki rynek. Napakowany technologią Nasdaq composite spadł o 7,3% w ciągu roku i jest niższy o ponad 11% od swojego lipcowego szczytu wszech czasów, co stawia go z powrotem w tak zwanym terytorium korekty. Indeks akcji o małej kapitalizacji Russell 2000 jest w dół 7,9% w 2016 roku i 19,3% poniżej swojego czerwcowego szczytu i blisko terytorium rynku niedźwiedzia, zdefiniowanego jako spadek o 20% lub więcej....

Jedną z przyczyn ożywienia na giełdzie w Chinach w piątek jest to, że bankierzy centralni ustawili swoją walutę, juana, wyżej w stosunku do dolara po raz pierwszy od dziewięciu dni. Słabsza chińska waluta płoszyła inwestorów, ponieważ sugeruje, że chińska gospodarka jest słabsza niż sądzono, podczas gdy władze podejmują śmiałe kroki, aby przyspieszyć spowalniający wzrost.

Analitycy rynkowi twierdzili, że akcje na całym świecie stały się mocno "wyprzedane" z powodu intensywnej sprzedaży na początku nowego roku. Wielu przewidywało, że w końcu nastąpi jakieś odbicie.

Jeden z obserwatorów rynku wzywa inwestorów do spojrzenia na ostatnie wahania z odpowiedniej perspektywy.

Nigel Green, dyrektor generalny i założyciel firmy doradztwa finansowego deVere Group, mówi, że "chiński rynek musi być postrzegany w odpowiedniej perspektywie", dodając, że globalna wyprzedaż w tym tygodniu była "nadmierna i odruchowa. "

Skupianie

się

tylko na chińskim rynku akcji jest błędem, mówi Green

.

"Globalni inwestorzy", mówi, "nie powinni skupiać się tak intensywnie na chińskim rynku akcji, ponieważ bezpośredni międzynarodowy efekt spadku cen akcji w Chinach jest minimalny.To dlatego, że jest stosunkowo mało zagranicznych pieniędzy zainwestowanych w chińskie akcje, aby było to głównym problemem.

"Zamiast tego" - dodaje Green - "powinni skupić się na chińskiej gospodarce, która jest drugą co do wielkości na świecie. To właśnie chińska gospodarka ostatecznie wpływa na światowe rynki i światową gospodarkę. "

This story originally appeared in USA Today by Adam Shell on January 9, 2016. View article here.

ChinaDowstock marketUSA TodayShare this postFacebookTwitterLinkedInRelated postsA New Millennium of American Debt2021-09-02When
it Comes to Gold, Act-Don't React.
2021-08-25W tym tygodniu rozważ spróbowanie czegoś nowego2021-08-19Wybór
przedmiotów do wyboru dla zrównoważonego portfela2021-08-18Tutor
lub nauczyciel, dobrze jest poprosić o pomoc2021-08-11Moc
kształcenia ustawicznego dla silniejszej przyszłości finansowej2021-08-11