Nowe obawy, nowe prognozy dotyczące recesji: Oto, co mówią analitycy

image

Według Bank of America Global Research globalny wzrost gospodarczy będzie w tym roku prawdopodobnie najgorszy od czasu wielkiej recesji z lat 2008-2009, a to ze względu na różnego rodzaju przeszkody. Dowiedz się o nowych obawach, które powodują nowe prognozy recesji ze strony analityków z całego kraju.

Niepokojący globalny wzrost

W

nocie badawczej wydanej pod koniec lutego Bank of America przewidział, że globalny wzrost PKB spadnie do 2,8% w 2020 roku. Byłby to pierwszy wynik poniżej 3% od czasu zakończenia Wielkiej Recesji w 2009 roku, jak podaje CNBC.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju oferuje jeszcze bardziej ponurą prognozę gospodarczą na 2020 rok - możliwość wzrostu światowego PKB o 1,5%, donosi The New York Times.

Bank of America opiera swoją prognozę na:

  • Słaba aktywność gospodarcza w Chinach, Japonii i niektórych częściach Ameryki Południowej
  • Utrzymujące się napięcia w handlu między Stanami Zjednoczonymi a Chinami
  • Niepewność polityczna w związku z tegorocznymi wyborami prezydenckimi

Bank of America zauważa, że na perspektywy wzrostu w 2020 r. wpływają również słabe inwestycje przedsiębiorstw, zaostrzenie polityki monetarnej przez banki centralne oraz kac związany ze spowolnionym wzrostem w 2019 r.

Na początku marca 2019 roku Goldman Sachs opublikował wyjątkowo fatalną prognozę gospodarczą dla USA. Przewidywał, że w pierwszym kwartale 2020 roku Stany Zjednoczone odnotują wzrost PKB na poziomie zaledwie 0,9%, a w drugim kwartale nie odnotują żadnego wzrostu PKB. Według U.S. News & World Report byłoby to najgorsze półrocze dla gospodarki amerykańskiej od czasów Wielkiej Recesji.

Nieprzewidywalne szkody gospodarczeDwa

ostatnie wydarzenia podsycają obawy przed recesją: niespodziewana obniżka stóp procentowych przez Rezerwę Federalną o 0,50% na początku marca 2019 r. i związany z tym spadek rentowności 10-letnich papierów skarbowych do rekordowo niskiego poziomu. Dodatkowym czynnikiem podsycającym recesję jest słabość sektora produkcyjnego.

Komal Sri-Kumar, prezes i założyciel Sri-Kumar Global Strategies, uważa, że hossa się zatrzymała i prognozuje recesję w USA w połowie 2020 r., jak podaje Bloomberg.

Z kolei Nouriel Roubini, profesor ekonomii na Uniwersytecie Nowojorskim, twierdzi, że globalna recesja "nie wydaje się zbyt odległa". Z kolei Mark Zandi, ekonomista z Moody's Analytics, twierdzi, że jego zdaniem prawdopodobieństwo recesji wzrasta, jak podaje CNBC.

Jeremy Siegel, profesor finansów w Wharton School of Business na Uniwersytecie Pensylwanii, powiedział CNBC: "Naprawdę możemy mieć krótką, szybką recesję".

"

Jest wiele niewiadomych. "

Jeśli recesja się pojawi, były ekonomista Białego Domu Kevin Hassett uważa, że rozpocznie się ona w drugim kwartale 2020 roku, powiedział CNN

.

Wielu Amerykanów podziela obawy ekspertów ekonomicznych dotyczące recesji. W grudniu 2019 r. 52% Amerykanów zapytanych w ankiecie przeprowadzonej przez portal finansów osobistych FinanceBuzz stwierdziło, że ich zdaniem recesja pojawi się w ciągu najbliższego roku.

Stany Zjednoczone i Chiny to oczywiście dwa kraje, którym grozi największe ryzyko recesji. Inne kraje to Japonia, Niemcy, Indie, Hongkong i Singapur. Ze względu na globalny charakter gospodarki, spowolnienie w jednym z tych krajów może wywołać skutki na całym świecie.

Co można zrobić?

W sytuacji, gdy różne kraje zmagają się z perspektywą recesji, co możesz zrobić, by zabezpieczyć się finansowo? Eksperci sugerują, by spojrzeć na złoto jako na bezpieczną przystań przed i w trakcie burzliwych czasów.

Wielu ludzi "przyciąga do złota jego rola jako dywersyfikatora - ze względu na jego niską korelację z większością aktywów głównego nurtu - oraz jako zabezpieczenia przed ryzykiem systematycznym i silnymi spadkami na giełdzie. Niektórzy używają go jako magazynu bogactwa oraz jako zabezpieczenia przed inflacją i walutą" - wyjaśnia Światowa Rada Złota.

Badania Światowej Rady Złota potwierdzają, że złoto może przynosić korzyści także w niespokojnych czasach: "Jego cena wzrastała średnio o 10% rocznie od 1971 roku, kiedy to złoto zaczęło być przedmiotem swobodnego obrotu po upadku Bretton Woods. "

Jednym ze sposobów na dodanie złota do swojego portfela są złote monety - zarówno kruszcowe, jak i certyfikowane - które są wyceniane tak, by oferować krótko- i długoterminowy potencjał zysku. Do najbardziej pożądanych aspektów złotych monet należą: Są to namacalne aktywa, które można zachować w czasie dekoniunktury finansowej.

Jak mówi Bank of America, "szok niepewności" pojawia się jeden za drugim. Kiedy może nastąpić następny? Bądź zawsze na bieżąco, korzystając z odpowiednich zasobów we właściwym czasie. Pobierz bezpłatne, kompleksowe przewodniki, aby dowiedzieć się więcej o wszystkim, od długu publicznego po korekty giełdowe w przeszłości.

recesja 2020 wskaźniki recesjiShare this postFacebookTwitterLinkedInPowiązane postyA New Millennium of American Debt2021-09-02When
it Comes to Gold, Act-Don
't React.

2021-08-25W tym tygodniu warto spróbować czegoś nowego2021-08-19Wybór
przedmiotów do
wyboru
dla zrównoważonego portfela2021-08-18Tutor
czy nauczyciel, dobrze jest poprosić o pomoc2021-08-11Siła
ustawicznego kształcenia dla silniejszej przyszłości finansowej2021-08-11