Niekończący się dług federalny

image

Każdy Amerykanin powinien zwrócić baczną uwagę na skalę problemu zadłużenia narodowego kraju. Dług federalny wciąż osiąga nowe szczyty i może szybko wymknąć się spod kontroli.

Kongresowe Biuro Budżetowe (CBO) przewidziało ostatnio dwie ponure prognozy dotyczące wielkości długu federalnego.

11 lutego 2021 roku CBO prognozowało, że deficyt budżetu federalnego wyniesie 2,3 biliona dolarów w roku fiskalnym 2021. Byłby to spadek w stosunku do deficytu federalnego w wysokości 3,1 bln dolarów w 2020 r., ale nadal byłby wyższy od deficytu w poprzednich latach.

Wkrótce potem, 16 lutego 2021 roku, CBO przewidziało, że dług narodowy może wynieść 202% PKB do 2051 roku, w ciągu zaledwie 30 lat. W 2020 r. dług publiczny przekroczył PKB po raz pierwszy od II wojny światowej.

W samym styczniu 2021 roku roczny deficyt wyniósł 182,8 miliarda dolarów, co jest rekordowo wysoką wartością.

Rozmiar kolejnej ustawy o pomocy może się do tego znacznie przyczynić.

Prognozowane liczby dotyczące obecnego rocznego deficytu nie uwzględniają proponowanego pakietu stymulacyjnego o wartości 1,9 bln dolarów ani żadnego innego potencjalnego pakietu stymulacyjnego. Jeśli ustawa przejdzie, może spowodować, że deficyt w 2021 r. przekroczy obecną prognozę 2,3 bln dolarów. Poza tym, istnieje możliwość, że w nadchodzącym roku zostanie uchwalonych więcej niż jeden pakiet stymulacyjny. Wszystkie te wydatki popchną naród w głębsze zadłużenie.

To zadłużenie będzie miało konsekwencje dla przeciętnego Amerykanina.

Im bardziej ten dług rośnie, tym bardziej ciąży on na każdym obywatelu. Nie tylko prawdopodobnie zwiększy on obciążenia podatkowe Amerykanów dzisiaj, ale także może stać się na tyle duży, że będzie miał wpływ na obciążenia podatkowe Amerykanów w kolejnych pokoleniach w przyszłości.

Duży rozmiar długu może również zaszkodzić efektywności możliwości finansowych rządu. Jeśli kolejne nieprzewidziane wydarzenie spowoduje spustoszenie w gospodarce, jak w 2020 roku, lub jeśli pęknie bańka giełdowa, rząd federalny może mieć trudności z rozciągnięciem swoich zasobów na taką sytuację.

Wielkość długu powoduje również spadek zaufania do dolara i całego amerykańskiego systemu finansowego, co może mieć większe reperkusje dla gospodarki światowej. Państwa zagraniczne i inne kraje mogą porzucić dolary na rzecz innych aktywów, które uznają za silniejsze.

Ochrona portfela przed potencjalnymi konsekwencjami ma kluczowe znaczenie nie tylko dla naszego majątku, ale również dla spuścizny finansowej, którą zamierzamy pozostawić przyszłym pokoleniom. Posiadanie bezpiecznych aktywów, które mogą przetrwać pokolenia, takich jak metale szlachetne, może być kluczowe w przygotowaniu się na długoterminowe konsekwencje gospodarcze rosnącego zadłużenia.

Więcej na: http://ozloceni.pl