Czy globalna polityka stymulacyjna działa na oparach?

image

Globalna gospodarka była w ogniu w 2017 i 2018 roku. Produkcja i handel buoyowały wzrost gospodarczy na nowe szczyty. W 2019 roku płomienie zaczęły jednak słabnąć.

  • Międzynarodowy Fundusz Walutowy uznał globalny wzrost za "stonowany" w swoim raporcie z lipca 2019 r.
  • Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) niedawno obcięła prawie wszystkie swoje prognozy wzrostu do poziomów przypominających kryzys finansowy z 2008 roku.
  • Nawet codzienne punkty informacyjne, takie jak NBC News, przytaczają spowalniającą globalną gospodarkę jako punkt bólu dla sprzedawców detalicznych w tym sezonie świątecznym.

Co można zrobić, aby ponownie rozpalić ogień? Główny ekonomista OECD twierdzi, że rządy i ich banki centralne powinny zrobić więcej, aby rozbudzić malejące zaufanie gospodarcze. Rzecz w tym, że banki centralne (których rolą jest zarządzanie podażą pieniądza i stopami procentowymi w danym kraju) zrobiły już tak wiele - a ich polityka mogła w pierwszej kolejności zdusić płomień ekonomicznej pomyślności.

Czytaj dalej, aby zapoznać się z kluczowymi czynnikami, które wpływają na globalną gospodarkę i co możesz zrobić, aby zapewnić sobie świetlaną przyszłość ekonomiczną.

Niskie stopy procentowe mogą mieć niebezpieczny minus

Od

Arabii Saudyjskiej do Nowej Zelandii, banki centralne na całym świecie obniżyły swoje stopy procentowe w 2019

roku.

Niektóre banki nawet zepchnęły stopy na minus, co oznacza, że zdecydowały się zapłacić opłatę za przechowywanie swoich pieniędzy w skarbcu, w przeciwieństwie do pożyczania ich konsumentom i firmom.

Podczas gdy niskie stopy procentowe są zaprojektowane tak, aby pobudzić pożyczanie i wydatki, nie przychodzą bez ryzyka.

"Obniżając i tak już niskie stopy procentowe w celu wsparcia słabnącej gospodarki światowej, politycy monetarni ryzykują napędzanie baniek aktywów, które mogą w końcu pęknąć i wspieranie firm zombie, które mogą nadal ciągnąć w dół wzrost" - ostrzega raport Bloomberga.

Luzowanie ilościowe (QE) to kolejna polityka monetarna, która ma minusy - ostrzegają analitycy. Ma ona taki sam efekt jak zwiększenie podaży pieniądza w kraju, obniżenie stóp procentowych i pobudzenie wzrostu. Jednak "biorąc pod uwagę obecny poziom oczekiwań inflacyjnych i obecny poziom stóp, ponowne przeprowadzenie QE nie wywoła tych samych efektów zaskoczenia" - przekonuje Torsten Slok, główny ekonomista Deutsche Bank Securities.

Jeśli nie można liczyć na tradycyjne taktyki stymulacyjne, jak niskie stopy procentowe i QE, to gdzie zwrócić się o pomoc?

>> Pobierz raport specjalny U.S. Money Reserve, The Big Easing: Are Global Stimulus Policies Burning Out?, aby zobaczyć, jak środki "łatwego pieniądza" w 2019 roku mogą wpłynąć na Twój 2020 rok.

Trade Wars Have Resulted in Market FalloutNie

można słuchać wiadomości, nie słysząc czegoś o sporze handlowym USA i Chin. Stany Zjednoczone nałożyły cła na chińskie towary, a z kolei Chiny odwdzięczyły się cłami na amerykańskie towary.

W rezultacie Wall Street odczuwa presję, a konsumenci widzą wyższe ceny towarów codziennego użytku. Chiny również cierpią, wraz z resztą świata.

"Przegrana wojna handlowa szkodzi nie tylko głównym pretendentom, [ale] zagraża również stabilności globalnej gospodarki i przyszłemu wzrostowi" - mówi Pamela Coke Hamilton, dyrektor ds. handlu międzynarodowego i towarów w United Nations Conference on Trade and Development. "Mamy nadzieję, że potencjalne porozumienie handlowe między USA i Chinami może deeskalować napięcia handlowe."

>> Jak bardzo zwalniamy? Jakie kraje są dotknięte naszym spowolnieniem? Raport specjalny U.S. Money Reserve analizuje wpływ wojny handlowej zarówno na USA, jak i na cały świat. Pobierz go teraz.

Twoja przyszłość finansowa może pozostać

jasnaOprócz skrajnej polityki monetarnej i nierozwiązanej wojny handlowej w grę wchodzi więcej czynników. Omawiamy je i inne w naszym nowym raporcie specjalnym "The Big Easing". Jest on darmowy i dostępny do pobrania już dziś.

Jednak to, co chcesz wiedzieć teraz, to jak możesz chronić swoje pieniądze. Gdzie Twoje pieniądze są bezpieczne?

Weźmy pod uwagę złoto. Podczas kryzysu finansowego w 2008 roku wzrosło ono do ponad 800 dolarów za uncję, a w 2011 roku osiągnęło rekordowy poziom 1 923 dolarów za uncję. Od 2011 do 2014 roku Amerykanie mieli większe zaufanie do złota jako długoterminowego aktywa niż do nieruchomości, akcji/funduszy inwestycyjnych i kont oszczędnościowych - zauważa Gallup. Sentymenty mogą ponownie przesunąć się w tym kierunku.

Złoto pozostaje międzynarodowym aktywem, które nie jest powiązane z żadnym konkretnym krajem czy gospodarką. Utrzymuje się na rynku, osiągając z czasem lepsze wyniki niż kilka głównych klas aktywów. Złoto jest znanym zasobem bogactwa, który może zapewnić długoterminowe korzyści z dywersyfikacji.

Posiadanie złota może być dla Ciebie częścią solidnej strategii przetrwania i sposobem na to, by Twoja osobista gospodarka świeciła jaśniej niż świat wokół Ciebie. Pobierz bezpłatny raport specjalny U.S. Money Reserve, The Big Easing: Are Global Stimulus Policies Burning Out?, aby dowiedzieć się, dlaczego złoto może być globalnym planem awaryjnym, którego potrzebujesz.

global bankingglobal economyglobal growthtrade warShare this postFacebookTwitterLinkedInRelated postsA New Millennium of American Debt2021-09-02When
it Comes to Gold, Act-Don't React.
2021-08-25W tym tygodniu rozważ spróbowanie czegoś nowego2021-08-19Wybór
przedmiotów do wyboru dla zrównoważonego portfela2021-08-18Tutor
lub nauczyciel, dobrze jest poprosić o pomoc2021-08-11Moc
kształcenia ustawicznego dla silniejszej przyszłości finansowej2021-08-11