Złoto zyskuje dzięki spadkowi cen akcji i napięciom na Bliskim Wschodzie.

image

Złoto wzrosło we wtorek, ponieważ fala awersji do ryzyka spowodowana obawami o wzrost w Chinach i rosnącymi napięciami na Bliskim Wschodzie wywołała popyt na ten metal.

Złoto spot wzrosło o 0,6 procent do 1.080,43 dolarów za uncję o 1234 GMT. W poniedziałek metal skoczył aż o 2,2 procent do czterotygodniowego maksimum na poziomie 1.083,30 dolarów po tym, jak dane pokazały, że aktywność chińskich fabryk skurczyła się w grudniu przez 10 miesięcy z rzędu.

"Więcej słabości w Chinach (...) byłoby bardziej pozytywne dla złota, ale inwestorzy musieliby zobaczyć więcej dowodów na istnienie tam problemów systemowych, co wciąż jest mało prawdopodobne" - powiedział analityk Julius Baer Carsten Menke.

"

To może być jedyny dłuższy wzrost dla złota w niedźwiedzich perspektywach ze względu na solidny wzrost w USA i brak ryzyka inflacyjnego. "

7-procentowy spadek w chińskich akcjach w poniedziałek wywołany słabymi danymi gospodarczymi ponownie rozbudził obawy o globalny wzrost w pierwszym dniu handlu w 2016 r. i wysłał europejskie i amerykańskie akcje do nurkowania

.

Chińskie akcje zamknęły się we wtorek w zmiennym handlu, z indeksami wahającymi się w i poza terytorium negatywnym, podczas gdy europejskie indeksy były mieszane.

[

Pierwsza ważna strefa oporu (dla złota) znajduje się między 1.083 a 1.087 dolarów, a następny ważny poziom znajduje się na 1.100 dolarów", powiedział MKS Group w notatce

.

Kruszec, często postrzegany jako alternatywna inwestycja w czasach niepewności politycznej i finansowej, również korzysta z odejścia od ryzyka wraz z japońskim jenem i amerykańskimi obligacjami.

Egzekucja muzułmańskiego duchownego z Arabii Saudyjskiej w weekend sprowokowała protesty wśród szyitów w całym regionie. Arabia Saudyjska powiedziała również, że zakończy ruch lotniczy i połączenia handlowe z Teheranem.

Rajdy bezpiecznych przystani są zazwyczaj krótkotrwałe, a złoto może wkrótce zobaczyć, jak uwaga skupia się na polityce monetarnej USA.

W zeszłym roku złoto spadło o 10 proc. z powodu obaw, że wyższe stopy procentowe w USA zmniejszą popyt na to nieoprocentowane aktywo, jednocześnie wzmacniając dolara. Silniejszy greenback sprawia, że złoto denominowane w dolarach jest droższe dla posiadaczy innych walut.

Prezes Rezerwy Federalnej w San Francisco John Williams powiedział w poniedziałek, że jest niezrażony słabymi danymi gospodarczymi z Chin, które przestraszyły Wall Street, i uważa, że trzy do pięciu podwyżek stóp procentowych w tym roku jest rozsądne, biorąc pod uwagę siłę amerykańskiej gospodarki.

Nastroje inwestorów pozostają niedźwiedzie. Fundusze hedgingowe i zarządzający pieniędzmi zwiększyli swoją krótką pozycję netto w złocie na giełdzie COMEX do nowego rekordu w tygodniu poprzedzającym 29 grudnia, jak wynika z danych rządu USA.

Srebro wzrosło o 0,6 procent do 13,95 dolarów za uncję, zakończywszy 2015 rok spadkiem o 11,7 procent.

Wśród metali przemysłowych, platyna wzrosła o 0,9 procent do 891,50 dolarów za uncję, a pallad zyskał 1,5 procent do 546,50 dolarów, po spadku o ponad 4 procent w poniedziałek.

Ta historia pierwotnie pojawiła się w Reutersie autorstwa Clary Deniny. Zobacz artykuł tutaj.

ChinagoldpriceReutersShare this postFacebookTwitterLinkedInRelated postsA New Millennium of American Debt2021-09-02When
it Comes to Gold, Act-Don
't React.

2021-08-25W tym tygodniu rozważ spróbowanie czegoś nowego2021-08-19Wybór
przedmiotów do wyboru dla zrównoważonego portfela2021-08-18Tutor
lub nauczyciel, dobrze jest poprosić o pomoc2021-08-11Moc
kształcenia ustawicznego dla silniejszej przyszłości finansowej2021-08-11