Dług publiczny grozi wejściem gospodarki amerykańskiej w spiralę śmierci, ostrzega CBO

image

Rosnący dług federalny grozi zdławieniem wzrostu gospodarczego w ciągu dekady, rozpoczynając spiralę śmierci, która spowoduje uszczuplenie dochodów z programów rządowych, nawet jeśli potrzeby wzrosną, zmuszając rząd do zaciągania jeszcze większych pożyczek, stróż budżetu Kongresu powiedział we wtorek w przerażającym raporcie.

Cięcia budżetowe lub podwyżki podatków pomogłyby uniknąć tego strasznego scenariusza, pozostawiając gospodarkę znacznie silniejszą niż byłaby w przeciwnym razie, powiedziało Biuro Budżetowe Kongresu w najostrzejszym ostrzeżeniu niezależnej agencji, że odkładanie trudnych decyzji tylko pogorszy sytuację.

Raport - pierwszy poważny pod kierownictwem nowego dyrektora CBO Keitha Halla - bierze na cel niektóre tradycyjne liberalne argumenty, stwierdzając, że inwestycje rządowe przynoszą tylko połowę zwrotu z inwestycji w porównaniu z sektorem prywatnym i że transfery pieniężne do biednych działają jak "ukryte podatki", utrzymując ich poza siłą roboczą i jeszcze bardziej obniżając gospodarkę.

"Długoterminowe perspektywy dla budżetu federalnego dramatycznie się pogorszyły w ciągu ostatnich kilku lat", powiedział CBO w swoim fatalnym raporcie, winiąc duże deficyty, które spiętrzyły się w czasie stymulacji prezydenta Obamy i bardziej fundamentalnych zmian w gospodarce, które spowodowały, że Amerykanie opuszczają siłę roboczą na rzecz wsparcia rządowego.

W ciągu najbliższych kilku lat budżet ulegnie znacznej poprawie, w miarę jak efekty stymulacji będą się zmniejszać, a gospodarka będzie wychodzić z zapaści, która rozpoczęła się za czasów prezydenta George'a W. Busha i trwała przez większość kadencji Obamy.

Ale starzejące się społeczeństwo, rosnące koszty opieki zdrowotnej, mniej zmotywowana siła robocza i coraz hojniejsze obietnice pomocy rządowej wkrótce odwrócą ten trend i wyślą roczne deficyty z powrotem w górę, kumulując większe obciążenie długiem, które będzie działać jak stały hamulec dla gospodarki.

"Nasz dług narodowy wymyka się spod kontroli", powiedział przewodniczący komisji budżetowej Izby Tom Price, republikanin z Georgii.

Powiedział, że oszałamiający raport jest wezwaniem do natychmiastowego działania w sprawie dużych programów uprawnień, które będą drenować skarb państwa.

Demokraci zgodzili się co do potrzeby działania, ale skrytykowali republikańskie propozycje ograniczenia wydatków. To, co jest potrzebne, to więcej wydatków na edukację, infrastrukturę i badania.

Rep. Chris Van Hollen z Maryland, główny Demokrata w Komisji Budżetowej, powiedział, że inwestycje rządowe szybko zwiększą zarobki Amerykanów poprzez wpompowanie większej ilości pieniędzy do gospodarki.

"Odpowiedzialna redukcja deficytu nie oznacza miliardów dolarów w niepłatnych ulgach podatkowych", powiedział. "Nie oznacza lekkomyślnego cięcia wydatków - pomimo tego, że cięcia spowolnią wzrost gospodarczy - lub arbitralnego żądania zrównoważonego budżetu.

Nie oznacza to

dezinwestycji w przyszłość Ameryki i odwracania się od obietnic, które złożyliśmy amerykańskim seniorom. "

CBO powiedział, że dług federalny ma szansę wzrosnąć do rekordowego poziomu, jeśli mierzyć go w stosunku do wielkości amerykańskiej gospodarki, dorównując kwocie zgromadzonej pod koniec II wojny światowej. Ale rząd szybko spłacił ten dług i wszedł w dekady dobrobytu, podczas gdy obecne tempo sugeruje niezrównoważone poziomy zadłużenia dla przewidywalnej przyszłości.

W istocie, samo utrzymanie poziomu zadłużenia na obecnym poziomie, czyli około 75% gospodarki, wymagałoby od rodzin klasy średniej płacenia 750 dolarów rocznie więcej w podatkach.

Powrót do poziomu zadłużenia z większości ostatnich pięciu dekad oznaczałby roczny wzrost podatków o 1700 dolarów na gospodarstwo domowe klasy średniej. Alternatywnie, polegając na cięciach wydatków, przeciętny nowy emeryt

musiałby

w

pierwszym roku płacić 2,400 dolarów.

"Aby wprowadzić budżet federalny na ścieżkę zrównoważonego rozwoju w długim okresie, ustawodawcy musieliby dokonać poważnych zmian w polityce podatkowej, polityce wydatków lub obu", powiedział CBO

.

Grupy obserwujące budżet powiedziały, że ustalenia powinny stać się częścią debaty kampanii prezydenckiej natychmiast.

"Następny prezydent, współpracując z Kongresem, musi poruszać się szybko i skutecznie, aby wprowadzić kraj na bardziej zrównoważony kurs" - powiedział Robert L. Bixby, dyrektor wykonawczy Concord Coalition.

Powiedział, że debatowanie nad opcjami w ramach kampanii w ciągu najbliższego roku jest jedynym sposobem, aby następny prezydent zdobył mandat na podjęcie działań.

Powiedział, że zwykłe obietnice kampanii do cięcia odpadów, oszustw i nadużyć nie będzie już wyciąć go biorąc pod uwagę wielkość problemów CBO ujawnione.

Pod kierunkiem republikańskich ustawodawców, CBO zaczęło używać tego, co jest znane jako dynamiczne punktowanie, co oznacza uwzględnienie ekonomicznego sprzężenia zwrotnego głównych polityk, takich jak cięcia podatkowe.

W przypadku wtorkowego raportu, CBO obliczył wpływ na gospodarkę w przypadku narastania długu, i powiedział, że może on wynieść biliony dolarów rocznie do 2040

r.

Analitycy powiedzieli, że nie można wiedzieć, co jest punktem krytycznym dla długu, ale w pewnym momencie inwestorzy zaczną wątpić, że Stany Zjednoczone mogą spełnić swoje zobowiązania i zaczną wymagać wyższych stóp procentowych. To spowodowałoby kryzys fiskalny.

Jeszcze wcześniej dług zacząłby wypierać pożyczki prywatne, spowalniając gospodarkę jeszcze bardziej - przewiduje CBO.

Ta historia pierwotnie ukazała się w The Washington Times autorstwa Stephena Dinana. View article here.

debteconomyGDPShare this postFacebookTwitterLinkedInRelated postsA New Millennium of American Debt2021-09-02When
it Comes to Gold, Act-Don't React.
2021-08-25W tym tygodniu rozważ spróbowanie czegoś nowego2021-08-19Wybór
przedmiotów do wyboru dla zrównoważonego portfolio2021-08-18Tutor
lub nauczyciel, dobrze jest poprosić o pomoc2021-08-11Moc
kształcenia ustawicznego dla silniejszej przyszłości finansowej2021-08-11