Ujemne stopy procentowe w USA? Oto dlaczego może się tak stać

image

Niespełna dwa miesiące po tym, jak Fed dokonał pierwszej od ponad dziewięciu lat podwyżki stóp procentowych, na rynku mówi się już o tym, że przyszłością banku centralnego mogą być nie tyle kolejne podwyżki, co raczej ujemne stopy.

Nasilające się obawy przed recesją, niestabilne rynki finansowe i ruchy w kierunku ujemnych stóp procentowych w innych bankach centralnych wywołały spekulacje na temat tego, czy Fed może być zmuszony do zmiany kursu swojej polityki zacieśniania.

Ujemne stopy w USA byłyby bardzo nietypowym posunięciem. Jednak kilku wysokich rangą urzędników Fed, w tym przewodnicząca Janet Yellen, wiceprzewodniczący Stanley Fischer i prezes nowojorskiego Fedu Bill Dudley, wskazali, że takie posunięcie byłoby czymś, co musieliby przeanalizować w przypadku zaostrzenia warunków finansowych i wzrostu zagrożeń dla wzrostu gospodarczego.

"Choć nie jest to nasz scenariusz bazowy, uważamy, że gdyby gospodarka amerykańska uległa wystarczającemu osłabieniu, Fed mógłby rozważyć wprowadzenie ujemnych stóp jako sposobu na złagodzenie polityki" - powiedział Mark Cabana, strateg ds. stóp w Bank of America Merrill Lynch w nocie do klientów.

Prezes Fed z Cleveland Loretta Mester powiedziała w czwartek, że prawdopodobnie nie opowiedziałaby się za ujemnymi stopami.

"Jako decydent mam obowiązek poważnie się temu przyjrzeć. Ale nadal jestem tam trochę niechętna" - powiedziała podczas sesji pytań i odpowiedzi w Nowym Jorku w czwartek wieczorem. "Myślę, że nasz system finansowy jest dość skomplikowany. Nie jestem pewna, jakie będą jego skutki. Mam wrażenie, że nie byłoby to aż tak skuteczne. "

Przed wykonaniem takiego ruchu, Fed prawdopodobnie rozważyłby różne alternatywy: wzięcie poziomu funduszy, których używa do docelowych stóp procentowych z powrotem do zera, ustanowienie "forward guidance", czyli benchmarków, które musiałby zobaczyć przed dalszą podwyżką stóp, oraz ponowne nakłanianie waszyngtońskich ustawodawców do użycia polityki fiskalnej w celu pobudzenia wzrostu

.

Fed mógłby również zdecydować się na wdrożenie czwartej rundy luzowania ilościowego, programu "drukowania pieniędzy", który zbiegł się z gwałtownymi wzrostami na rynku akcji.

Jednak pokusa wprowadzenia ujemnych stóp procentowych istnieje, pomimo mieszanych dowodów na to, że ich stosowanie przynosi znaczące efekty.

Bank Japonii zaskoczył niedawno rynki swoim ruchem w kierunku ujemnych stóp, które były już w grze w Europie. Zacieśnianie polityki przez Fed, podczas gdy jego światowi partnerzy ją łagodzą, jest stałym zmartwieniem amerykańskich inwestorów.

Wprowadzenie ujemnych stóp ma na celu zszokowanie banków do udzielania kredytów i stymulowanie inflacji, której brakuje zarówno w USA, jak i na większości rozwiniętych rynków świata.

Jednym z głównych instrumentów, które mógłby wykorzystać Fed, są odsetki płacone od nadwyżki rezerw. Banki mają 2,34 biliona dolarów przechowywanych w Fed w porównaniu do 99,7 miliarda dolarów wymaganych. Fed płaci 0,5 proc. od tych rezerw, więc zmniejszenie tej liczby lub zepchnięcie jej poniżej zera byłoby jednym ze sposobów, w jaki Fed mógłby ponownie wprowadzić pieniądze do szerszej gospodarki.

Fed mógłby również obniżyć stopę procentową swoich operacji overnight reverse repo, co skutecznie obniżyłoby koszt pieniądza.

"Nie jest jasne, w jaki sposób Fed może rozważyć kompromis pomiędzy dalszym luzowaniem poprzez ujemne stopy lub dodatkowe zakupy aktywów, choć spodziewamy się, że rozważy obie opcje jako potencjalne narzędzia" - powiedział Cabana z BofAML.

W obecnej sytuacji Fed ma do czynienia z luką komunikacyjną pomiędzy swoimi intencjami a oczekiwaniami rynku.

Po grudniowej podwyżce stóp projekcje członków Fed wskazywały, że w 2016 roku będą jeszcze cztery podwyżki. Jednak w zamieszaniu po podwyżce oczekiwania rynkowe mocno odbiegały od tych projekcji.

Nawet Goldman Sachs, który w tym tygodniu obniżył swoją prognozę do trzech podwyżek stóp w tym roku, wydaje się ambitny, biorąc pod uwagę, że kontrakty terminowe na fundusze federalne pokazują, że kolejna podwyżka nie będzie w pełni wyceniona aż do drugiej połowy 2017 r. Narzędzie CME FedWatch wskazuje zaledwie 44% szans na podwyżkę aż do lutego 2017 r., choć jest to znacznie więcej niż w środę.

Różnica zasadniczo polega na tym, że rynek fixed-income wycenia znacznie większe prawdopodobieństwo recesji niż wskaźniki Fed i konsensus. Choć krzywa dochodowości, czyli spread, pomiędzy stopami o różnych terminach zapadalności, generalnie odwraca się przed recesją, stratedzy BofAML w osobnej nocie przestrzegają klientów przed zbytnim wczytywaniem się w to. Biorąc pod uwagę obecny niski poziom stopy funduszy, krzywa dochodowości już jest odwrócona, powiedział strateg ds. stóp Ruslan Bikbov.

Japonia, która dawno temu przeszła na politykę zerowych stóp procentowych, miała cztery recesje od 1995 roku bez korzyści z odwróconej krzywej.

"Nawet pobieżne spojrzenie na inne kraje z niemal zerowymi stopami procentowymi potwierdza, że krzywa nie musi się znacząco wypłaszczyć, aby doszło do recesji" - powiedział Bikbov.

Urzędnicy Fed będą uważnie obserwować dane między chwilą obecną a marcowym posiedzeniem, gdzie podwyżka stóp wydaje się coraz mniej prawdopodobna.

Choć ujemne stopy procentowe najsilniej uderzyłyby w banki, które były w czołówce niedawnych wahań rynkowych, to jednak taki ruch stałby się coraz bardziej prawdopodobny dla Fedu, jeśli urzędnicy pozostaliby niezadowoleni ze wzrostu

gospodarczego.

Ta historia pierwotnie pojawiła się w CNBC przez Jeffa Coxa 4 lutego 2016 roku. Zobacz artykuł tutaj.

CNBCeconomyFederal Reserveinterest ratesJanet Yellennegative ratesShare this postFacebookTwitterLinkedInRelated postsA New Millennium of American Debt2021-09-02When
it Comes to Gold, Act-Don't React.
2021-08-25W tym tygodniu rozważ spróbowanie czegoś nowego2021-08-19Wybór
przedmiotów do wyboru dla zrównoważonego portfela2021-08-18Tutor
lub nauczyciel, dobrze jest poprosić o pomoc2021-08-11Moc
kształcenia ustawicznego dla silniejszej przyszłości finansowej2021-08-11