Efekt października

image

Na początku września rynki akcji znajdowały się na nowych szczytach, a marcowy krach wydawał się odległym wspomnieniem. Potem losy się odmieniły i rynek akcji doświadczył ostrej serii korekt.

Zarówno The Wall Street Journal, jak i MarketWatch donoszą, że trzydniowy 10% spadek NASDAQ, który rozpoczął się 3 września 2020 roku, był najszybszym w historii.

Spadek ten pobił poprzedni rekord najszybszego załamania, który został ustanowiony w marcu tego roku. W rzeczywistości, według MarketWatch, ten spadek jest najgorszym początkiem września od prawie dwudziestu lat.

Podczas gdy wiele czynników spowodowało tę ostatnią korektę, niektórzy postrzegają ten spadek jako część historycznego trendu.

Historycznie, wrzesień i październik były szorstkimi miesiącami dla rynku akcji; zjawisko to jest czasami nazywane "efektem października".

"

Przykłady krachów giełdowych w październiku sięgają ponad stu lat wstecz, w tym Panika 1907 roku, Czarny Wtorek (1929) i Czarny Poniedziałek (1987)

.

Investopedia donosi jednak, że wrzesień gościł więcej historycznych "gorszych miesięcy" niż październik, dając w ten sposób terminowi alternatywną nazwę "efekt września". W każdym razie, miesiące te były świadkami niestabilnego handlu w przeszłości i mogą być nadal niestabilne obecnie.

Podano wiele wyjaśnień, dlaczego tak się dzieje, od sezonowego/końcowego "cash-in" do funduszy inwestycyjnych, które spieniężają swoje udziały, aby zebrać straty podatkowe.

Jednak najciekawszym możliwym powodem jest koniec roku fiskalnego rządu federalnego USA, który trwa od 1 października do 30 września. Wraz z utrwaleniem się takich danych jak roczny deficyt budżetowy, wskaźniki kondycji gospodarki stają się bardziej otwarte. Rok fiskalny 2020 był wyjątkowo ciężki, z ogromnym zahamowaniem aktywności gospodarczej połączonym z masową ekspansją programów rządowych.

W każdym razie, najgorsze może jeszcze nie nadeszło.

Istnieją również inne oznaki, że w tym roku może pojawić się więcej problemów.

8 września Markets Insider doniósł, że wskaźnik CBOE Volatility Index (VIX, czyli "indeks strachu") migał jako znak ostrzegawczy, który urzędnicy Goldman Sachs uważnie obserwowali. VIX wskazuje niepewność i niestabilność na rynkach. Każdy odczyt powyżej 20 jest oznaką podwyższonej zmienności. Ostatnio wskaźnik

wynosił

26,6.

Inni eksperci wyrazili pesymizm co do zbyt wczesnego powrotu na rynek. Strateg rynkowy Jim Bianco, prezes Bianco Research, zapytany o powrót do akcji po tym odbiciu, powiedział CNBC: "Nawet jeśli cofniesz się do marca, to gdybyś był cztery lub pięć dni wcześniej, straciłbyś kolejne 15% swoich pieniędzy, zanim rynek odbił się od dna, a potem odbił się od dna tylko do punktu rentowności.

W każdym razie, bycie przygotowanym na zmienność jest istotne dla zdrowia każdego portfela

.

Zabezpieczanie aktywów za pomocą zabezpieczeń, takich jak metale szlachetne, może pomóc portfelom w czasach zwiększonej zmienności. Złoto, srebro i inne metale od dawna są wykorzystywane przez banki i inne instytucje jako przechowalnie bogactwa, a niektórzy eksperci zalecają je jako zabezpieczenie przed bieżącą zmiennością rynku. Z październikiem na horyzoncie, nadszedł czas, aby zastanowić się, jak zabezpieczyć swój portfel.

Share this postFacebookTwitterLinkedInRelated postsA New Millennium of American Debt2021-09-02When
it Comes to Gold, Act-Don't React.
2021-08-25W tym tygodniu, rozważ spróbowanie czegoś nowego2021-08-19Wybór
przedmiotów do
wyboru
dla zrównoważonego portfela2021-08-18Tutor
lub nauczyciel, dobrze jest poprosić o
pomoc2021-08-11Moc ustawicznego kształcenia dla silniejszej przyszłości finansowej2021-08-11