Czy widziałeś już nowy wzór Złotego Amerykańskiego Orła z 2021 roku?

image

Z okazji 35. rocznicy serii, Mennica Amerykańska po raz pierwszy w historii monety Amerykański Orzeł wprowadziła nowe wzory rewersów. Zobacz, co się zmieniło, a co nie, i dlaczego jest jeszcze więcej powodów, by kochać monety Amerykański Orzeł.

Nowy wzór Złotego Amerykańskiego Orła

Aby uczcić 35. rocznicę programu Amerykańskich Orłów, Mennica ogłosiła w 2020 roku, że wprowadzi nowy projekt rewersu (strony ogonowej) monet Amerykański Orzeł. Przeprojektowane monety stały się dostępne w lipcu 2021 roku.

Nowy projekt złotego Amerykańskiego Orła w wersji bulionowej i lustrzanej przedstawia portret orła. Napisy obejmują "United States of America", "E Pluribus Unum" i "In God We Trust".

Artystka z Arizony Jennie Norris, była opiekunka raptorów, stworzyła projekt, a artystka mennicy Renata Gordon go wyrzeźbiła. Norris mówi, że inspirację do projektu czerpała ze swojego głębokiego związku z dziką przyrodą.

"Orzeł amerykański jest tak szlachetnym ptakiem" - wyjaśnia Norris. "Miałam nadzieję uchwycić intensywność jego spojrzenia poprzez bliskie kadrowanie. Jego spojrzenie mówi o dumie i mądrości przekazywanej przez pokolenia czasu."

Na oryginalnym rewersie Złotego Amerykańskiego Orła znajduje się projekt stworzony przez rzeźbiarkę Miley Busiek Frost i wyrzeźbiony przez malarza i rzeźbiarza Sherla J. Wintera. W tym projekcie, samiec orła niosący gałązkę oliwną leci nad gniazdem zajętym przez samicę orła i pisklęta.

Awers Złotego Amerykańskiego Orła zaktualizowany

Podczas gdy rewers Złotego Amerykańskiego Orła uległ zmianie, awers (strona głowy) został uaktualniony o nowe spojrzenie na Lady Liberty.

Awers odświeżonego Złotego Amerykańskiego Orła nadal zawiera wersje historycznych wzorów, które pojawiały się na tych monetach od 1986 roku. Awers monety przedstawia odświeżoną wersję projektu z 1907 roku autorstwa znanego rzeźbiarza Augustusa Saint-Gaudensa.

W tym przedstawieniu:

  • Fałdy i faktura sukni Lady Liberty zostały wyostrzone.
  • Nos i oczy Lady Liberty są bardziej zdefiniowane.
  • Przywrócono kształt promieni słonecznych i gałązki oliwnej.
  • Litery w napisie "LIBERTY" znajdują się bliżej siebie.
  • Znak mennicy "W" jest nieco cieńszy.
  • Inicjały Augustusa Saint-Gaudensa zostały przesunięte.

Saint-Gaudens początkowo stworzył swoją podobiznę Lady Liberty na zaproszenie prezydenta Theodore'a Roosevelta. Pełnopostaciowa postać Lady Liberty z rozwianymi włosami na monecie przedstawia ją trzymającą w prawej ręce pochodnię, a w lewej gałązkę oliwną.

Narodziny programu Amerykańskich Monet Orzeł

Program monet Amerykański Orzeł jest jednym z najpopularniejszych programów mennicy amerykańskiej. Ustawa o złotych monetach bulionowych z 1985 roku, podpisana przez prezydenta Ronalda Reagana, utorowała drogę temu programowi. Mennica wprowadziła monety rok po uchwaleniu ustawy.

Ustawa o złotych monetach bulionowych upoważniła Mennicę do produkcji złotych monet o nominałach 50, 25, 10 i 5 dolarów. Ustawa miała na celu pomóc Stanom Zjednoczonym w zdobyciu udziału w światowym rynku złotych monet.

Mennica produkuje złote monety American Eagle w swoim zakładzie w West Point, w stanie Nowy Jork.

Dlaczego warto kupić złote monety Amerykański Orzeł?

Złota moneta Amerykański Orzeł jest solidnym dodatkiem do portfela metali szlachetnych dzięki historii złota jako magazynu bogactwa, zabezpieczenia przed inflacją, ochrony przed słabością dolara amerykańskiego i aktywa, które może pomóc przetrwać geopolityczną niepewność.

Rząd Stanów Zjednoczonych gwarantuje wagę, zawartość i czystość tych monet. Można je nawet dodać do samodzielnie zarządzanego konta IRA z metalami szlachetnymi. Złote monety American Eagle można kupić za pośrednictwem zaufanych dealerów, takich jak U.S. Money Reserve. Nie są one dostępne bezpośrednio w Mennicy Amerykańskiej.