Jaka jest różnica między złotem a Bitcoinem?

image

Bitcoin nadal jest w centrum uwagi. W zeszłym roku jego cena wzrosła czterokrotnie, a na początku 2021 roku po raz pierwszy osiągnęła poziom 40 000 dolarów. Bitcoin jest nowym dzieckiem w bloku, jeśli chodzi o dywersyfikację portfela, podczas gdy złoto ma reputację od dawna bezpiecznego aktywa. Dlaczego te dwa aktywa są tak często porównywane do siebie? Dowiedz się więcej w tym porównaniu pomiędzy złotem a Bitcoinem.

Złoto istnieje o wiele dłużej niż Bitcoin

Koncepcja Bitcoin pojawiła się po raz pierwszy w 2009 roku. Innymi słowy, jako aktywa, to w zasadzie nawet nie osiągnęła dorosłości. Złoto, jednak, jest to, co można nazwać starszy mąż stanu. Historia żółtego metalu sięga ponad 5 000 lat wstecz.

"Jedną z rzeczy, z którą złoto było niezaprzeczalnie kojarzone przez całą historię, jest wartość [rynkowa]. Wieki używania złota jako pieniądza, w handlu międzynarodowym, a później jako zabezpieczenie dla pieniądza, jasno o tym świadczą" - zauważa CoinWeek.

Złoto jest uważane za bezpieczną przystań, ale Bitcoin nie jest

World Gold Council zwraca uwagę, że wysoce spekulacyjne i zmienne kryptowaluty, takie jak Bitcoin, nie są bezpiecznymi aktywami. W przeciwieństwie do nich, złoto ma doświadczenie jako bezpieczna przystań i może utrzymać lub zwiększyć swoją atrakcyjność rynkową wśród rynkowych turbulencji.

W grudniu 2020 r. analitycy Goldman Sachs powiedzieli, że nie widzą rosnącej popularności Bitcoina "jako egzystencjalnego zagrożenia dla statusu złota jako waluty ostatniej szansy", jak podaje Business Insider.

"Zabezpieczanie się przed spadkami na rynku, wysoką inflacją i niepewnością jest tym, co złoto robi najlepiej. Złoto jest idealnym zabezpieczeniem w czasach zawirowań gospodarczych" - donosi CoinWeek.You Can Touch Gold, But You Can't Touch BitcoinBitcoin

jest wirtualną walutą, która istnieje tylko cyfrowo i może być zakupiona tylko online. Dlatego kupujący Bitcoin nie może go w rzeczywistości dotknąć, w przeciwieństwie do monet wykonanych z metalu. Złoto jest jednak aktywem fizycznym, które można dotknąć, utrzymać i kupić osobiście, przez telefon lub online.

"Bitcoin jest nadal tajemnicą dla wielu z nas, prawdopodobnie dlatego, że nie możemy go zjeść, zobaczyć lub dotknąć" - zauważa The Washington Post.

Złoto jest namacalnym aktywem, podczas gdy Bitcoin jest skończoną wirtualną walutąPodaż

może być jedynym podobieństwem Bitcoina i złota. Twórca Bitcoina, Satoshi Nakamoto, ustalił limit podaży Bitcoina na 21 milionów monet. Monety mogą być podzielone na mniejsze części, ale nigdy nie będzie więcej niż 21 milionów Bitcoinów. Bitcoin nie może być tworzony po przekroczeniu progu 21 milionów, a istniejące Bitcoin nie mogą być zniszczone, zgodnie z platformą pożyczkową SoFi.

Tymczasem prawie 200 000 ton metrycznych złota zostało wydobyte w czasie, pozostawiając blisko 50 000 ton metrycznych jeszcze do wydobycia. Podobnie jak Bitcoin, złota nie można zniszczyć (tylko rozpuścić) i całe złoto kiedykolwiek wydobyte z ziemi pozostaje w mocy. Złota nie da się też stworzyć. Proces ten wiązałby się z reakcjami jądrowymi i byłby niewiarygodnie kosztowny.

Złoto

ma więcej zastosowań niż BitcoinBiżuteria

, sprzęt medyczny, dzieła sztuki religijnej i wiele innych przedmiotów zawiera złoto. Jednak Bitcoin nie może być używany jako cokolwiek poza wirtualną walutą, znaną również jako kryptowaluta.

"Złoto ma wiele ważnych zastosowań w świecie rzeczywistym, które sprawiają, że jest warte kosztów wykopania z ziemi" - wyjaśnia CoinWeek.

Bitcoin historycznie był bardziej zmienny niż złotoPodobnie

jak wiele aktywów, ceny złota ulegają wahaniom, ale nie tak intensywnie, jak pokazał to Bitcoin.

"Wzloty i upadki złota bledną w porównaniu do dzikiej zmienności, którą Bitcoin wykazywał w ciągu ostatniej dekady. Mówiąc wprost, zmienność Bitcoina jest o rzędy wielkości wyższa niż złota. To komplikuje sprawę Bitcoina jako stabilnego magazynu bogactwa i zaufanego środka wymiany" - wyjaśnia CoinWeek.

Gotowy na zakup złota zamiast Bitcoina? Zwiększ dywersyfikację swojego portfela dzięki aktywu, które ma tysiące lat sprawdzonej historii. Pobierz swój darmowy Gold Kit i zadzwoń już dziś, by porozmawiać z jednym z naszych kompetentnych Account Executives.

bitcoincryptocurrencieswhy buy goldShare this postFacebookTwitterLinkedInRelated postsHave You Seen the All-New 2021 Gold American Eagle Design?
2021-08-20Jak kupować złoto?
2021-07-30Złoto fizyczne vs. Złoto papierowe: Jaki jest najlepszy sposób na kupno złota?
2021-07-28Czy platyna jest lepsza od złota? Oto, co mówią eksperci.
2021-06-11Jak wygląda rynek złota w 2021 roku? Oto co mówi Światowa Rada Złota.
2021-04-16Au czy Ag? Poznaj podstawy metali szlachetnych2021-04-16