Czy znasz historię austriackiej złotej monety filharmonicznej?

image

Prawdopodobnie wiedzą już Państwo, że niewiele monet zapewnia takie tour de force wzornictwa i historii, jak złota austriacka moneta filharmoniczna. Ale jak wiele wiedzą Państwo o historii tej monety? Na przykład, czy wiedzieli Państwo, że recepcjonista prawie uniemożliwił powstanie projektu monety? Albo, że organy piszczałkowe przedstawione na monetach austriackich odgrywają bardzo szczególną rolę?

Początki Złotej Monety Filharmonii

AustriackiejZłota moneta

Filharmonii Austriackiej została wprowadzona do obiegu 10 października 1989 roku, w tym samym roku, w którym Mennica Austriacka stała się spółką publiczną. Pierwotna wartość nominalna monety wynosiła 2000 szylingów austriackich.

Od czasu swojej premiery, moneta zaserwowała coś specjalnego dla każdego: zawartość 99,99% czystego złota dla entuzjastów metali szlachetnych, jedyny w swoim rodzaju design dla miłośników sztuki i muzyki, oraz tyle historii, że można by nią wypełnić książkę. Moneta cieszyła się ogromną popularnością w momencie debiutu, a dziś jest nie tylko popularna, ale i głęboko ceniona.

W 1992 roku, austriacka złota filharmonia była najlepiej sprzedającą się złotą monetą bulionową na świecie, jak donosi CoinWeek.

Projekt Złotej Monety Austriackiej FilharmoniiThomas

Pesendorfer, główny grawer Austrii od 1993 roku, zaprojektował obie strony słynnej Złotej Monety Austriackiej Filharmonii. Co ciekawe, sceptyczna recepcjonistka niemalże uniemożliwiła mu to.

Opracowując swoje pomysły na projekt w ramach wewnętrznego konkursu banku narodowego, Pesendorfer chciał porozmawiać z urzędnikiem orkiestry. Ale ponieważ nie miał wymaganych dokumentów, aby z nim porozmawiać, recepcjonista odrzucił go. W końcu jednak odpowiednia osoba usłyszała o zainteresowaniu Pesendorfera - a reszta to już historia.

Projekt

PesendorferaAwers austriackiej złotej monety filharmonicznejPrawdopodobnie

najbardziej ikonicznym elementem Wiener Musikverein - sali koncertowej Filharmonii Wiedeńskiej - są organy piszczałkowe, które stanowią centralny punkt tego miejsca. Organy piszczałkowe pełnią podwójną funkcję, ponieważ są również centralnym punktem awersu Złotej Monety Filharmonii Austriackiej.

Historia organów jest prawie tak samo bogata jak historia Filharmonii. Organy te, których konstrukcja inspirowana jest greckim antykiem, są czwartymi organami zainstalowanymi w wiedeńskim Musikverein od 1870 roku. Na awersie Złotej Monety Filharmonii Austriackiej znajduje się napis "REPUBLIK ӦSTERREICH" ("Republika Austrii"), który towarzyszy wizerunkowi organów piszczałkowych. Waga i nominał złotej monety filharmonicznej również pojawiają się na awersie.

Rewers złotej monety austriackiej filharmoniiJeśli

mówimy o historycznej złotej monecie austriackiej filharmonii, musimy mówić o instrumentach muzycznych

.

Projekt Pesendorfera na rewersie austriackiej złotej monety filharmonicznej mówi wiele.

Przedstawione na rewersie (od lewej do prawej) to róg wiedeński, fagot, harfa, dwoje skrzypiec, wiolonczela i dwoje kolejnych skrzypiec. Razem sugerują one, jakich wspaniałych orkiestracji muzycznych mogą spodziewać się goście koncertu w tym uroczym miejscu. Nad instrumentami widnieje napis "WIENER PHILHARMONIKER" ("Filharmonia Wiedeńska").

Lubisz poznawać historię monet?

Upewnij się, że przyjrzysz się złotej monecie American Buffalo. Ona również ma bogatą i fascynującą historię.

Świętowanie austriackiej złotej monety filharmonicznejPodobnie jak

wiele popularnych złotych monet bulionowych, moneta filharmoniczna jest dostępna w rozmiarach ułamkowych. Po raz pierwszy została wybita w odmianach o wadze jednej uncji i ćwierć uncji. Wersja jednouncjowa nosi unikalne wyróżnienie posiadania największej średnicy na świecie dla swojego rozmiaru i czystości.

Moneta o wadze

jednej dziesiątej uncji została wydana w 1991

r.

W 2004 r. Mennica Austriacka wyprodukowała 15 sztuk złotej monety Filharmonii Austriackiej o wadze 1000 uncji i nadała jej przydomek "Big Phil", aby uczcić 15-lecie monety

.

Dla porównania, weź pod uwagę, że złota moneta o wadze 1000 uncji (około 68 funtów) jest około trzy razy cięższa od przeciętnego jamnika i sześć razy cięższa od galonu farby. "Wielki Phil" jest naprawdę wielki!

W 2014 roku Mennica Austriacka wypuściła wersję o wadze 25 uncji, aby upamiętnić 25. rok produkcji.

Jedną z największych zalet Złotej Monety Austriackiej Filharmonii jest to, że w przeciwieństwie do przedstawionych na niej instrumentów, nie trzeba jej stroić! Złota moneta Filharmonii Austriackiej jest prawnym środkiem płatniczym w Austrii i pozostaje jedyną złotą monetą denominowaną w euro. Gotowy na zakup swojej? Zadzwoń

pod numer

1-844-307-1589

lub kup online już dziś. coin designdesignShare this postFacebookTwitterLinkedInPowiązane postySrebrny Orzeł 2021 Typu 2 wylądował w U.S. Money Reserve2021-09-01Poznaj,
jak srebrne monety lustrzane są produkowane w mennicy w San Francisco2021-08-27Czy
widziałeś nowy wzór Złotego Amerykańskiego Orła 2021?
2021-08-20Jak kupować złoto?
2021-07-30Złoto fizyczne kontra złoto papierowe: Jaki jest najlepszy sposób na kupno złota?
2021-07-28Co to jest ustawa o monecie wolności?
2021-07-23