Próba i cechy srebra i złota

image

Biżuteria wykonana z metali szlachetnych - przede wszystkim ze złota i srebra - cieszy się ogromną popularnością i powszechnie jest uważana za prawdziwy symbol luksusu i bogactwa. Zapoznając się z takimi produktami można jednak natrafić na wiele pojęć i terminów, które w pierwszej chwili wydają się być niezrozumiałe. Już od najdawniejszych czasów człowiek ozdabiał swoje ciało oraz garderobę za pomocą biżuterii. Na przestrzeni całych tysiącleci była ona wykonywana z najróżniejszych materiałów, od tych prostych i powszechnie dostępnych, aż po bardzo kosztowne metale szlachetne. Biżuteria miała różne znaczenie - czasami świadczyła o przynależności społecznej, a bardzo często o statusie ekonomicznym danej osoby. Z powodu ogromnej wagi jaką na przestrzeni wieków przykładano do biżuterii, ludzie zawsze szukali coraz nowszych, bardziej szlachetnych i kosztowniejszych materiałów do jej wyrobu. Miało to nadawać ozdobom szczególne znaczenie. Oczywiście, biżuteria nie pełni jedynie funkcji ozdobnych. Ozdoby wykonane z materiałów takich jak złoto i srebro, dodatkowo wzbogacone o drogocenne kamienie to również narzędzie do ulokowania pieniędzy i doskonałe zabezpieczenie finansowe na przyszłość. Wielu ludzi widzi w takiej cennej biżuterii właśnie inwestycję.

Jeśli ktoś chce inwestować w biżuterię, musi przede wszystkim wiedzieć, co tak właściwie kupuje. Wybór na rynku jest oczywiście bardzo szeroki, ale istnieje wiele parametrów opisujących właściwości takich produktów i mówiących nam o ich rzeczywistej wartości. Znajomość takich parametrów jest istotna również dla osób wytwarzających biżuterię. Dzięki dokładnemu opisywaniu swoich produktów można zdobyć o wiele większe zaufanie wśród klientów.

Metale szlachetne

W polskim prawie istnieje dokładna definicja tego, co może być uznane za metal szlachetny. W pierwszej kolejności jest to złoto, srebro, platyna oraz pallad. Do tej grupy należą również platynowce: rud, osm, ruten oraz iryd.

Do najważniejszych cech metali szlachetnych należy duża trwałość, również na czynniki chemiczne; nie reagują one z większością innych substancji. Ich powierzchnia powinna być gładka i połyskująca. W przypadku złota i srebra ważną cechą jest łatwość w obróbce. Wszystkie te cechy sprawiają, że są to materiały doskonale nadające się do pracy jubilera.

Zazwyczaj metale szlachetne stosowane w jubilerstwie są tak naprawdę stopami, zawierającymi również domieszkę innych materiałów. Znacznie poprawia to niektóre cechy takiej biżuterii - szczególnie jej wytrzymałość i odporność na uszkodzenia.

Definicja stopu jest bardzo prosta. Jest to materiał, w skład którego wchodzą przynajmniej dwa pierwiastki, z czego minimum jeden musi być metalem. W przemyśle znane są różne rodzaje stopów. Na przestrzeni wieków opracowano proporcje składników które pozwalają na uzyskanie pożądanych właściwości.

sztabki złota

Próba metalu

W tym momencie należy wspomnieć o jednym z najważniejszych parametrów z jakimi można się spotkać, czyli z próbą metalu. Określa on, jak dużo czystego metalu szlachetnego znajduje się w danym stopie. Liczba określa dokładną ilość gramów takiego metalu jaka znajduje się w 1000 gramach stopu. Jeśli spotkamy się na przykład ze złotem o próbie 999, to oznacza to, że w 1000 gramach materiału znajduje się 999 gramów czystego złota.

Jednostką do określania próby niektórych metali - szczególnie złota - są karaty. 24 karaty oznaczają czyste złoto. Przykładowo, 12 karatów oznacza, że czyste złoto stanowi połowę danego stopu.Przy zakupie jakichkolwiek produktów z metali szlachetnych należy zwracać ogromną uwagę na te oznaczenia. W przeciwnym wypadku może się okazać, że padniemy ofiarą oszustwa.