Złote monety bulionowe - najciekawsze propozycje

image

Inwestowanie w złoto to świetny sposób na bezpieczne ulokowanie swoich oszczędności oraz osiągnięcie długoterminowych zysków. Aby zacząć to robić, w pierwszej kolejności należy jednak wybrać pomiędzy złotymi sztabkami a monetami bulionowymi. Obydwa produkty inwestycyjne są bardzo popularne i łatwo dostępne, ale posiadają oczywiście swoje własne, odrębne cechy. Z pozoru nie różnią się one zbytnio od siebie, bowiem w końcu ich cena jest taka sama i zależy po prostu od ilości czystego złota, jaka jest w nich zawarta. W rzeczywistości trzeba tu uważać na wiele kwestii. Przede wszystkim trzeba mieć pewność, że kupujemy te produkty ze sprawdzonych i certyfikowanych mennic, aby uniknąć potencjalnych oszustw.

Pomimo tego, że monety bulionowe są przeznaczone jedynie do inwestycji i nie posiadają zazwyczaj wartości kolekcjonerskiej, to na rynku znajdziemy wiele ich odmian. Warto kupować te najbardziej znane i rozpoznawalne z nich. Daje to pewność, że są one wybite przez renomowane mennice z różnych państw świata. Istnieje szereg sposobów na sprawdzanie autentyczności złotej monety, ale jest to temat na osobny tekst. Tym razem zajmijmy się najpopularniejszymi złotymi monetami, jakie są obecnie dostępne na rynku. Przedstawiamy piątkę monet, które powinien znać każdy, kto jest zainteresowany inwestowaniem w takie wyroby mennicze.

Krugerrand - klasyk z RPA

Krugerrand to jedna z najbardziej rozpoznawalnych monet na rynku złota. Pochodzi z RPA, gdzie wybija się ją już od lat 60 ubiegłego wieku. W pierwszej emisji wypuszczono również kilka tysięcy egzemplarzy posiadających lustrzany stempel, które dziś mają dodatkową wartość kolekcjonerską.Moneta ta wyróżnia się dodatkową zawartością miedzi w stopie, która nieco zwiększa jej wagę. Cała moneta waży, zamiast jednej uncji, 33.93 gramy. Prawdziwy Krugerrand powinien mieć grubość 2.8 mmm oraz średnicę 32.61 mm. Znajomość tych cech pozwoli na wykrycie ewentualnych fałszywek.

Amerykański Złoty Orzeł

Jest to w pewnym sensie "narodowa" moneta bulionowa Stanów Zjednoczonych. Ozdobiona pięknym wzornictwem i atestowana przez sam Kongres USA należy do najchętniej wybieranych monet inwestycyjnych nie tylko w Ameryce, ale też na całym świecie. Podobnie jak Krugerrand, również Złoty Orzeł waży nieco więcej - również 33.93 g. W tym przypadku oprócz miedzi w stopie obecne jest również srebro.

Wiedeńscy Filharmonicy

Jeśli chodzi o monety wybijane w Europie, to Wiedeński Filharmonik zdecydowanie zajmuje pierwsze miejsce. Moneta ozdobiona jest motywami nawiązującymi do Filharmonii Wiedeńskiej - przede wszystkim instrumentami muzycznymi. W tym przypadku waga powinna wynosić dokładnie 31,1 grama, czyli jedną uncję.

Liść Klonowy z Kanady

Kanadyjski Liść Klonowy to moneta wyróżniająca się wysoką próbą złota, wynoszącą 999.9. Zastosowanie czystego kruszcu sprawia, że jest to moneta niezwykle ceniona wśród inwestorów i zapewniająca bezpieczeństwo ulokowanych w niej pieniędzy.Najpopularniejsza jest moneta o wadze jednej uncji, ale wybijane są również egzemplarze o mniejszej masie. Ciekawostką jest, że w 2007 roku kanadyjska mennica wybiła taką monetę o wadze... jednego kilograma.

Australijski Kangur

Jest to jedna z nielicznych monet bulionowych, których wartość kolekcjonerska może wzrastać z czasem. Sylwetka kangura na rewersie monety jest malowana na różne kolory każdego roku przy wypuszczaniu na rynek nowej serii. Awers zawsze pozostaje bez zmian.Australijski Kangur to złota moneta o próbie 999.9. Jest znana ze swojej wysokiej jakości i dbałości o jak najlepsze wykonanie. Mimo tego, że pochodzi z dalekiej Australii, cieszy się popularnością wśród inwestorów na całym świecie.