Czy powinieneś kupić złote monety czy sztabki?

image

Rynek złota jest zdominowany przez sztabki złota i złote monety. Jeśli jesteś nowy na rynku lub w inwestowaniu w złoto, może to być dość mylące, gdy zobaczysz cały wachlarz dostępnych opcji. Przy tak wielu nazwach marek, wagach i czystościach, może to rodzić wątpliwości, czy podejmujesz właściwą decyzję.

Jedno z tych głównych pytań, które zadają sobie niemal wszyscy kupujący złoto, brzmi: czy powinienem kupić złote monety czy sztabki?

Dlatego właśnie stworzyliśmy ten prosty przewodnik, by rozwiać część niejasności, jakie możesz mieć wokół tego pytania.

Różnica między złotymi monetami a sztabkami

Najważniejsze jest to, że złoto to złoto.

Złoto jest definiowane jako żółty metal szlachetny z pierwiastkiem chemicznym o liczbie atomowej 79.

Teraz sztabka złota jest zazwyczaj wykonana przez wzięcie złota w jego surowej postaci i rafinowanie go do określonej czystości i wagi. Ta kategoryzacja wagi i czystości tworzy wartość, jaką rynek przypisuje różnym rodzajom sztabek.

W przypadku monet, są one bardzo podobne, poza tym, że zazwyczaj mają dodatkową premię dołączoną do nich, ponieważ w wielu przypadkach mogą być używane jako prawny środek płatniczy, co ma inne korzyści, którymi podzielimy się później. Ludzie mogą mieć również sentyment do wartości historycznej, którą dana moneta może posiadać lub reprezentować. Wiele monet, które kupują i sprzedają handlowcy, mogło być wcześniej używanych w obiegu jako waluta.

monety

Kiedy powinieneś pomyśleć o kupnie sztabek złota

Złote sztabki są lepszym rozwiązaniem, gdy nie zależy Ci na sentymentalnej wartości złota i chcesz zminimalizować koszty inwestycji.

Nawet jeśli złote monety i sztabki będą zawierały dokładnie taką samą ilość i czystość złota, gdy będą kupowane w równej wadze, ponieważ sztabki są bardziej commoditised, możesz zaoszczędzić do 1% całkowitej wartości zakupu. Co w przeliczeniu na duże liczby może być całkiem sporą różnicą.

Dodatkowo, jeśli dokonujesz dużych zakupów złota, sztabki mogą zaoferować Ci najbardziej efektywne kosztowo rozmiary jednostkowe. Dzieje się tak dlatego, że sztabki mogą występować w większych rozmiarach, na czym możesz zaoszczędzić, kupując je hurtowo.

Kiedy powinieneś pomyśleć o kupnie złotych monet?

Dla wielu początkujących i mniejszych inwestorów złote monety mogą stanowić doskonały punkt cenowy, w który warto wejść. Złote sztabki, nawet w niższych rozmiarach, mają zazwyczaj wysokie minimum inwestycyjne. Na przykład, możesz bardzo tanio wejść w posiadanie Liścia Klonowego o masie 1/10 uncji, podczas gdy minimalny próg inwestycyjny dla sztabek złota zaczyna się niemal dwukrotnie od tej wartości.

Innym powodem, dla którego warto wybrać monety jest to, że niektóre ich rodzaje, jak na przykład złote monety Britannia, nie są obciążone podatkiem od zysków kapitałowych. Z tego powodu przy realizacji większych zysków z inwestycji, niektóre suwerenne monety mogą okazać się bardziej wartościowe.