Co należy wiedzieć o ustawie o złotych monetach bulionowych z 1985 r.

image

Kiedy prezydent Ronald Reagan podpisał Gold Bullion Act z 1985 roku, na zawsze zmienił amerykańską własność złota. Gdyby nie jego dalekowzroczność, amerykańskie złoto mogłoby nadal pozostawać poza zasięgiem wielu dzisiejszych obywateli. Ustawa nakazywała Skarbowi Państwa USA, za pośrednictwem Mennicy Amerykańskiej, produkcję rodziny złotych monet bulionowych. Określała ona konkretne wytyczne dotyczące pochodzenia i wieku złota, które ma być użyte, jak również ilości monet, które muszą zostać wyprodukowane. Jako wymagający właściciel złota, zrozumienie, jak rynek złotych monet rozwijał się w czasie, może pomóc Ci w podjęciu najbardziej świadomej decyzji dla Twojego portfela metali szlachetnych. Wzbogać swoją wiedzę już dziś i dowiedz się więcej o przełomowym akcie prawnym, który doprowadził do produkcji jednej z najpopularniejszych na świecie złotych monet bulionowych - złotej monety American Eagle.

Czym jest Ustawa o złotych monetach bulionowych z 1985 roku?

Historia stojąca za

Ustawą o złotych monetach bulionowychPoczątki Ustawy o złotych monetach bulionowych

są zarówno polityczne, jak i ekonomiczne. Po części, ustawa była odpowiedzią na rosnącą popularność zagranicznych monet narodowych, takich jak południowoafrykański złoty Krugerrand czy kanadyjski złoty Liść Klonowy.

W 1984 roku "w Stanach Zjednoczonych sprzedano Krugerrandy o wartości ponad 600 milionów dolarów", jednak w połowie lub pod koniec 1985 roku sprzedaż gwałtownie spadła, co było reakcją na "rosnące spory rasowe w RPA i rosnące na całym świecie protesty przeciwko apartheidowi" - donosił Los Angeles Times w październiku 1985 roku. Według L.A. Times, RPA czerpała połowę swoich dochodów dewizowych ze sprzedaży Krugerrandów, a Stany Zjednoczone były jej największym rynkiem zbytu.

Postrzegając Krugerranda jako symbol apartheidu, prezydent Reagan zakazał importu tej monety 11 października 1985 roku, "formalnie pozbawiając RPA najbardziejlukratywnego rynku dla złotych monet" i karząc "rządzony przez białych rząd Pretorii za jego politykę rasową".

Podczas gdy kanadyjska moneta o nazwie Złoty Liść Klonowy miała wypełnić lukę w podaży stworzoną przez zakaz sprzedaży Krugerrandów, Stany Zjednoczone również chciały dołączyć do narodowego biznesu złotych monet, i tu właśnie wkracza ustawa o złotych monetach bulionowych z 1985roku.

Szczegóły ustawy o złotych monetach bulionowych

W latach 80-tych, stan światowej gospodarki i sceny politycznej sprzyjał popytowi na złote monety bulionowe. Stosunki między USA a Rosją były napięte, bezrobocie w USA rosło, a Social Security było na krawędzi - to tylko kilka czynników.

W 1984 roku, jak donosi Coin World, "Krugerrand wciąż posiadał około dwóch trzecich rynku złotych monet bulionowych na całym świecie.

Na początku 1986 roku, to wyróżnienie należało do Klonowego Liścia. "

Ustawa o złotych monetach bulionowych, jednakże, utorowała drogę dla USA do konkurowania z takimi monetami jak kanadyjski Klonowy Liść. Wymagała ona, by Mennica Amerykańska rozpoczęła produkcję rodziny 22-karatowych złotych monet bulionowych w nominałach pół, ćwierć i dziesiątych i definiowała wszystko, od średnicy monet po ich design.

Krótko mówiąc, Gold Bullion Coin Act of 1985:

  • Nakazał sekretarzowi skarbu bicie i emitowanie złotych monet o nominałach 50, 25, 10 i 5 dolarów.
  • Zlecił, aby wyszczególnione złote monety były emitowane w ilościach wystarczających do zaspokojenia popytu publicznego
  • Wymagał, aby złoto na te monety było wydobywane z naturalnych złóż w Stanach Zjednoczonych lub na terytorium Stanów Zjednoczonych, w ciągu jednego roku od miesiąca, w którym wydobyto kruszec
  • Zakazał sekretarzowi płacenia więcej niż wynosi średnia światowa cena złota.
  • zezwalał na wykorzystanie złota z rezerw USA w przypadku braku dostępnych dostaw takiego wydobytego złota po średniej cenie światowej
  • Wymagał, aby wszelkie zyski ze sprzedaży takich monet były deponowane w Skarbie Państwa i przeznaczane na redukcję długu narodowego.

Ustawa ta stanowiła wsparcie dla amerykańskich górników, ostatecznie doprowadziła do ustanowienia programu American Eagle Gold Bullion Program, a w 1986 roku do rozpoczęcia produkcji jednej z najpopularniejszych złotych monet bulionowych na świecie: Gold American Eagle.

Ustawa o złotych monetach bulionowych wyraźnie stanowi, że monety te muszą być produkowane w "ilościach wystarczających do zaspokojenia popytu publicznego". Jednakże, Mennica doświadczyła bezprecedensowego popytu w 2009 roku na swoje monety bulionowe, że produkcja wersji proof została odwołana!

Moneta 1 oz. Złota moneta Amerykański Orzeł była już wcześniej wyprzedana i może być wyprzedana ponownie. Nikt nie może powiedzieć na pewno, kiedy gwałtowny wzrost popytu nastąpi w następnej kolejności. Z mniejszą ilością odkrywanego złota i kurczącymi się rezerwami górnictwa złota, kolejny niedobór zapasów może być tuż za rogiem. Wzbogać swój portfel o jedną z najbardziej popularnych i znanych monet na świecie - złotą monetę Amerykański Orzeł.

Więcej na: http://ozloceni.pl